Rajoni

Ishte parashikuar tërmeti vdekjeprurës në Turqi? Çfarë postoi studiuesi sizmik tre ditë më parë

Një tërmet i fuqishëm goditi sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar mbi 1 mijë të vdekur dhe qindra të plagosur.

Një antropolog armen shkroi se “Hoogerbeets i parashikon tërmetet bazuar në modelet e gjeometrisë hënore dhe planetare dhe megjithëse shumë nga profetizimet e tij kanë dalë boshe, disa të tjera, e  veçanërisht ky i fundit për një lëkundje shkatërrimtare në kufirin turko-sirian ishte jashtëzakonisht i saktë”.

Tërmeti i sotëm, me epiqendër rreth 33 kilometra larg qytetit turk të Gaziantepit, u pasua nga disa të tjera lëkundje, njëra prej të cilave arriti magnitudën 6.7 sipas shkallës Rihter. Sizmologu nga London College, Stephen Hicks, tha se një tërmet i nivelit 7.8 e ka kishte goditur Turqinë në vitin 1939, duke vrarë atëherë 30.000 persona.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button