Rajoni

Mbi 34 mijë viktima nga tërmetet Turqi, arrestohen dhjetëra ndërtues e plaçkitës

Ndërsa shpresat zbehen për të gjetur njerëz të gjallë, dy organizata gjermane pezulluan operacionet e kërkim shpëtimit sikurse edhe një ekip i ushtrisë austriake,  për arsye sigurie të personelit të tyre, në luftimet e nxitura nga kurdët dhe rebelët sirianë.

Por, mrekullitë vijojnë të mbajnë gjallë shpresat e njerëzve. Mbrëmjen e të shtunës paçka se kishin kaluar 133 orë nga tërmeti mediat në Turqi transmetuan nxjerrjen nga rrënojat të një familje në  Kahra-man-maras.

Një burrë gjithashtu pas 149 orësh u nxor nga rrënojat raportuan mediat turke

AFP thotë se në qytetin e Antakya, ku kërkimet vijojnë pronarët e dyqaneve janë bërë bashkë për të mbrojtur pronat nga hajdutët.

Një person i dyshuar si grabitës u ndalua dhe u rrah,  ndërsa një banorë i kësaj zone tregoi se situata e grabitjeve është e frikshme.

Në rrjet sociale kjo video tregon se si policia rreth disa grabitës në zonat e tërmetit.

Dhjetëra përgjegjës të plaçkitjeve javën arrestuar, por ndërkohë dora  e hekurt e policisë turke po vepron edhe  ndaj ndërtuesve. janë identifikuar 130 prej tyre dhe javën arrestuar me dhjetëra deri tani.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button