Sporti ne bote

Milan, asnjë Maldini te kuqezinjtë pas 67 vitesh: fundi i dinastisë?

Daniel Maldini është një lojtar i ri i Empolit, i huazuar nga Milan dhe Milanello për herë të parë në 67 vjet nuk do të ketë asnjë përfaqësues të familjes Maldini. Pas ndarjes me legjendën Paolo qershorin e kaluar, i vetmi pjesëtar, Danieli, u transferua në formë huazimi te Empoli. Ndërsa mbetet nën kontrollin e kartonit të lojtarit, fakti mbetet statistikisht historik.

Danieli, djali i Paolos, djali i Cezares… kjo ishte rima e përditësuar e tifozëve të Milanit në lidhje me familjen Maldini, një histori praktikisht unike në skenën e futbollit italian dhe botëror që dukej, me hyrjen e Daniel Maldinit në ekipin e parë me aq shumë tituj të fituara, mund të vazhdojë.

Megjithatë, pas një sezoni në huazim te Spezia, mesfushori sulmues do të luajë sërish me një fanellë ndryshe në Serie A, atë të Empolit dhe për herë të parë në jetë – saktësisht 67 vjet – asnjë anëtar i familjes Maldini nuk do ta veshë atë kuqezi ose në ekipin e parë ose në akademinë e të rinjve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button