Bota

Rishi Sunak pranon se “u bënë gabime” pasi ai zyrtarisht u bë kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar

Britania zgjodhi kryeministrin e saj të 57-të të martën, pasi Rishi Sunak u bë banori i tretë i 10 Downing Street në më pak se tre muaj.

Sunak u ftua zyrtarisht për të formuar një qeveri nga Mbreti Charles, duke qenë i vetmi kandidat i mbetur në zgjedhjet e lidershipit konservator.

Kryeministri i ri pranoi në fjalën e tij se “ishin bërë disa gabime”.

“Unë do të vendos stabilitetin ekonomik dhe besimin në qendër të axhendës së qeverisë … kjo do të nënkuptojë që do të duhet të marrim vendime të vështira,” vazhdoi ai, duke vënë në dukje rezultatet e tij si ministër i Financave gjatë periudhës së COVID.

Sunak më pas tha se qeveria e tij nuk do t’u linte borxh brezave të ardhshëm “pasi ne ishim shumë të dobët për të paguar vetë”. Ai tha se “do ta bashkonte vendin, jo me fjalë, por me veprime”.

Javët e fundit tregjet e Mbretërisë së Bashkuar pësuan goditje pas planeve të dështuara dhe të pafinancuara të kryeministres së deritanishme Truss për të ulur taksat për ata që fitojnë më shumë, në mes të një krize të kostos së jetesës dhe me vendin që po përballet me një vrimë të zezë në financat publike.

Deri në fund të muajit priten rritja të taksave dhe shkurtime të shpenzimeve publike.

Në fjalimin e saj të lamtumirës, Truss tha se “ishte një nder i madh të ishte kryeministre”, duke renditur arritjet e saj si udhëheqëse e vendit në “zinë për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II dhe duke ndihmuar miliona familje me faturat e tyre të energjisë”.

Ajo i bëri thirrje pasardhësit të saj që të ulë taksat, të sigurojë rritje ekonomike dhe të përfitojë nga “liritë e Brexit”.

“Vendi ynë vazhdon të luftojë përmes një stuhie. Por unë besoj në Britaninë. Besoj në popullin britanik,” shtoi ajo. “Unë e di se ditë më të mira kemi përpara.”

Si Ukraina ashtu edhe Rusia dhanë deklarata pas emërimit të Sunak, i cili tha se Kievi duhet të fitojë luftën “e tmerrshme” në fjalimin e tij drejtuar kombit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se ishte i gatshëm të vazhdonte “të forconte lidhjet me Mbretërinë e Bashkuar”, ndërsa një zëdhënës i Kremlinit tha se ata “nuk kishin shpresë” për të përmirësuar marrëdhëniet me Londrën.

Mbretëria e Bashkuar ka qenë një aleate e palëkundur e Ukrainës që nga shpërthimi i luftës në shkurt, duke i ofruar Kievit mbështetje të konsiderueshme politike dhe ushtarake.

 

Kush është Rishi Sunak?

Sunak lindi në qytetin bregdetar të Southampton. Ai ishte fëmijë i prindërve emigrantë afrikanë me origjinë Punjabi-Indiane. Sunak do të bëhet kryeministri i parë hindu dhe jo i bardhë i Mbretërisë së Bashkuar.

Ai është 42 vjeç, duke u bërë kryeministri më i ri i Britanisë në 200 vitet e fundit.

Pasi ndoqi arsimin fillor privat, studioi në Winchester — një shkollë e mesme shekullore në jug të Anglisë me një tarifë vjetore prej 46,000 £ (53,000 €) për nxënësit me konvikt — dhe vazhdoi shkollimin në Politikë, Filozofi dhe Ekonomi (PPE) në Kolegjin Lincoln, Oxford.

Më pas përfundoi studimet me një MBA në Universitetin Stanford pasi fitoi një bursë Fulbright.

Historia personale e Sunak është nën vëmendjen e konsiderueshme të mediave. Kritikuesit e cilësojnë atë si “të privilegjuar” dhe shumë larg nga betejat e britanikëve të zakonshëm.

Për t’i hedhur benzinë zjarrit, një klip i rishfaqur së fundmi nga një dokumentar i BBC-së i vitit 2001 mbi klasat e mesme të Britanisë e përshkruan të riun Sunak – atëherë një student i Oksfordit – duke folur për rrethin e tij shoqëror dhe duke mohuar se kishte miq “të klasës punëtore”.

Jeta e tij private luksoze ka qenë gjithashtu në qendër të vëmendjes. Në mediat britanike janë publikuar lajme për një pozicion pune fitimprurës në Goldman Sachs që ai mbajti në fillim të të njëzetave, lidhje me fondet e investimeve me bazë në Ishujt Kajman dhe marrëveshjet luksoze të jetesës në Kaliforni.

Në të vërtetë, Sunak dhe gruaja e tij, trashëgimtarja e IT-së Akshata Murty, ishin në vendin e 222-të në listën e britanikëve më të pasur të The Sunday Times për vitin 2022, me një vlerë neto të kombinuar prej 730 milionë paund. Kjo e fundit u përfshi në fillim të këtij viti në një skandal të publikuar gjerësisht në lidhje me taksat lidhur me statusin e saj si banore jo-vendore në MB. / Euronews

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button