Rajoni

Vuçiq për mospranimin planit franko-gjerman: Bllokim i lëvizjes pa viza, bllokim i financimeve të BE dhe largim i investorëve të huaj në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë mbrëmjen e djeshme, me rastin e shpalljes së mundësisë së dorëheqjes nga pozita e presidentit te Serbise, se mandati i tij si kryetar i shtetit është sigurisht i fundit dhe se ai e di se cila është detyra e tij.

“Nëse është nevoja për të ruajtur shtetin në çfarëdo mënyre dhe për ta blerë pak kohë, nuk do të hezitoja, nuk është ky moment, por nuk kam asnjë problem, edhe pse disa njerëz nuk besojnë dhe thonë se pushteti i Vuçiqit është. gjithçka”, tha Vuçiq dhe shtoi se është “ushtar i shtetit”.

Siç tha ai, ai nuk beson se ndonjë person është “shumë i rëndësishëm për një vend”.
Vuçiq shtoi se ai është më i shqetësuar për përhapjen e luftës nga Rusia dhe Ukraina në territore të tjera dhe se në një situatë gjithnjë e më të vështirë, kërkesat e vendosura ndaj Serbisë do të bëhen gjithnjë e më të forta. Ai përsëriti se BE-ja është investitori më i madh në Serbi dhe donatori më i madh.
Së bashku me Bashkimin Evropian do të marrim 600 milionë grant për hekurudhën Beograd-Nish, e cila do të na çojë nga Beogradi në Nish për dy orë”, tha Vuçiq.
 Ai shtoi se ka kërkuar mbështetje dhe ndihmë edhe nga BE-ja, por ka theksuar se “për këtë do të shohim”.
Vuçiq: Serbia duhet të vazhdojë rrugën evropiane
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha mbrëmë në Beograd se Serbia duhet të bisedojë me Prishtinën dhe Perëndimin dhe të vazhdojë rrugën evropiane, sepse përndryshe do të ishte “e humbur politikisht dhe ekonomikisht”.
Vuçiç tha në konferencën për shtyp se “do të ishte çështje javësh” se kur do të hiqej regjimi pa viza i Serbisë me BE-në, nëse ai do t’i thoshte jo planit franko-gjerman per Kosoven i cili eshte pranuar nga Unioni Europian , madje eshte pranuar edhe nga Pese vendet europiane qe nuk e kane njohuar akoma Kosoven.
“Unë mund t’u kisha thënë atyre se nuk do ta diskutojmë, por do të kishte pasoja. Do të ishte çështje javësh kur ata do të anulonin regjimin tonë pa viza me BE-në. Gjëja e dytë do te bllokoheshin investimet e Bashkimit Europian dhe e treta, që do të na ndodhte do të ishte se investimee e huaja do të tërhiqeshin nga Serbia”, tha Vuçiq.
Ai tha se vetëm gjermanët punësojnë 80 mijë njerëz në Serbi dhe ky numër është dy herë më i madh nëse shtohen amerikanët, francezët dhe italianët. “Serbia duhet të marrë pjesë në dialog, duhet të vazhdojë rrugën evropiane, jo sepse e admiroj hipokrizinë e tyre, por sepse ekonomikisht duhet të mbijetojmë dhe të përparojmë, nuk duhet të izolohemi”, tha Vuçiq.
Në përgjigje të komenteve se kompanitë perëndimore nuk do të largohen realisht nga Serbia sepse këtu po bëjnë fitime, Vuçiq tha se deri para një viti ata “bënin fitime” në Rusi, kështu që “të gjitha u tërhoqën” pas sulmit rus në Ukrainë.

Vuçiq: Në ditët në vijim me deputetët për propozimin evropian për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë mbreme se në ditët në vijim do t’i informojë të gjitha grupet parlamentare për propozimin evropian për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe se do të kërkojë pjesëmarrje më të madhe të Kuvendit dhe Qeverisë. Vuçiq në konferencën për media tha se asgjë nuk do të ndodhë sot e nesër dhe kur Serbia të përballet me kërkesat përfundimtare për Kosovën, atëherë Kuvendi dhe populli ndoshta dhe të gjitha institucionet tjera do të deklarohen për këtë. “Në ditët në vijim do të telefonoj për të njoftuar të gjithë përfaqësuesit e grupeve parlamentare që duan të dëgjojnë, jam i sigurt se do të ketë nga ata që nuk duan sepse dinë gjithçka dhe do t’i informoj se si ka shkuar në të vërtetë gjithçka. cilat janë synimet, ne do të kërkojmë një rol më domethënës të parlamentit dhe qeverisë”, tha Vuçiq. Ai theksoi se gjithmonë dëgjon mendimin e Kishës Ortodokse Serbe dhe të komuniteteve tjera fetare dhe se sido që të jetë një periudhë e vështirë është përpara dhe do të duhet shumë punë për të tejkaluar gjithçka.

Vuçiq: Po
Vuciq në konferencë për media theksoi se ky komunitet nuk mund të jetë në nivelin e një organizate joqeveritare sepse i ka 22 parime të nënshkruara në Bruksel, të cilat i ka nënshkruar kryeministri i atëhershëm i Kosovës Isa Mustafa dhe në to ka synime dhe organizimi. Vuçiq tha se ka forcimin e demokracisë lokale, ekonomisë, arsimit, shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale, planifikimit urban, përmirësimit të kushteve të jetesës së të kthyerve, përfaqësimit të interesit të përbashkët, si dhe një dispozitë të qartë për të drejtën e Serbisë për të financuar funksionimin dhe punën e ZSO. “Tani ka një luftë të madhe për ZSO, do të mundohen të thonë se 21 nga 22 parimet nuk janë në përputhje me kushtetutën, por unë e kam parë vendosmërinë e amerikanëve për ta zbatuar dhe pres që të bëhet në muaj përpara”, tha Vuçiq.

Vuçiq: Nëse nuk e pranojmë planin, do të ketë ndërprerje të integrimeve evropiane, tërheqje të investimeve dhe masa të tjera

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë mbrëmjen e djeshme në Beograd se pesëshja perëndimore i ka përfaqësuar se në rast të refuzimit të planit të BE-së për Kosovën, pasojat për Serbinë do të jenë ndërprerja e procesit të integrimit evropian, ndalimi dhe tërheqjen e investimeve perëndimore dhe masat gjithëpërfshirëse politike dhe ekonomike. Duke folur për takimin e së premtes në Beograd me përfaqësuesit e BE-së, SHBA-së, Francës, Gjermanisë dhe Italisë, Vuçiq tha se i është thënë qartë se Serbia nuk do të mund të përparojë nëse nuk bashkëpunon për çështjen e Kosovës. “Në fjalinë e dytë më thanë se duhet ta pranojmë planin dhe se në të kundërtën do të përballemi me ndërprerjen e procesit të integrimit europian, nën një, nën dy, me ndalimin e më pas tërheqjen e investimeve dhe nën tre, me masa gjithëpërfshirëse. politik dhe ekonomik në kuptimin që Serbisë do t’i shkaktojë dëme të mëdha”, tha Vuçiq. Ai ka deklaruar se kjo “i është përsëritur tri herë gjatë bisedës” dhe ka shtuar se “çdo herë ka reaguar shumë ashpër”. “Edhe pse mund të kisha reaguar emocionalisht, të them ‘largohuni, largohuni ose hidhni jashtë’, puna ime është të kujdesem për shtetin”, tha Vuçiq.

Vuçiq: Plani i BE-së për Kosovën është bërë efektivisht një kornizë e re për Serbinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë mbrëmjen e djeshme në Beograd se plani i BE-së për Kosovën, të cilin ia kanë sjellë përfaqësuesit perëndimorë, në fakt është bërë një kornizë e re negociuese për Serbinë në procesin e integrimeve evropiane. Gjatë fjalimit të tij para publikut, Vuçiq tha se të gjitha vendet anëtare të BE-së e pranuan atë plan, duke përfshirë pesë vende që nuk e njohën Kosovën, “sepse ata u shpjeguan atyre se nuk ka njohje eksplicite të pavarësisë së Kosovës, edhe pse e fshehën faktin se atje është obligim i nënkuptuar që Serbia të mos e kundërshtojë hyrjen e Kosovës në OKB”. “Ata e pranuan të gjithë dhe plani në fakt, jo zyrtarisht, u bë një kornizë e re negociuese për Serbinë”, tha Vuçiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button