Home / Kryeartikull

Kryeartikull

Boll me “masakrën elektorale”!

Nga Blendi KAJSIU Idea se opozita humbi sepse pushteti socialist zhvilloi një tjetër masakër elektorale është justifikim por jo shpjegim i humbjes së saj. Është një justifikim i keq sepse bazohet tek llogjika hegeliane sipas së cilës “nëse faktet nuk ...

Read More »

Përbindëshi u vetëgllabërua

Nga Carlo Bollino Rituali përsëritet, i pandryshueshëm në kohë, njësoj si arroganca dhe etja për pushtet që ka Sali Berisha. Pas çdo zgjedhje të humbur, Berisha denoncon manipulime, sepse të vetmet zgjedhje që i konsideron të lira dhe të ndershme ...

Read More »

Të deklarosh votën në Tiranë

Nga Josif Papagjoni Kam votuar më shumë majtas e më pak djathtas. Po pse? Sepse e djathta u identifikua qysh në kryeherë me një njeri të vrazhdët, hakmarrës, kokëfortë, që i donte të gjitha pushtetet veçse në dorën e tij. ...

Read More »