☀️
Tiranë 16°C · Kthjellët 05 Nëntor 2026
S&P 500 7,689 ▲1.58%
DOW 53,356 ▲3.03%
NASDAQ 25,737 ▲1.44%
NAFTA 88.01 ▼0.12%
ARI 4,139 ▲1.61%
💱 VALUTAT
EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694 EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694
₿ CRYPTO
BTC $80,391 ▲ +2.53% ETH $2,416 ▲ +4.19% XRP $1.3213 ▲ +3.33% SOL $96.6800 ▲ +3.87%
S&P 500 7,689 ▲1.58 % DOW 53,356 ▲3.03 % NASDAQ 25,737 ▲1.44 % NAFTA 88.01 ▼0.12 % ARI 4,139 ▲1.61 % S&P 500 7,689 ▲1.58 % DOW 53,356 ▲3.03 % NASDAQ 25,737 ▲1.44 % NAFTA 88.01 ▼0.12 % ARI 4,139 ▲1.61 %
EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694 EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694
05 Nën 2026
Breaking
Sporti

Abissnet Superiore: Statistikat pas 10 javësh, 35 gola më shumë se një vit më parë

Abissnet Superiore 2026–2027 ka regjistruar tregues pozitivë në aspektin sportiv pas përfundimit të 10 javëve të para. Ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të golave, më shumë futbollistë të aktivizuar dhe një ulje të kartonëve krahasuar me të njëjtën periudhë të sezonit të kaluar.

Në 50 ndeshjet e zhvilluara deri në javën e 10-të, skuadrat kanë shënuar gjithsej 131 gola, kundrejt 96 golave në sezonin 2025–2026. Kjo përfaqëson një rritje prej rreth 36%, 35 gola më shumë, ndërsa mesatarja ka shkuar në 13.1 gola për javë, nga 9.6 që ishte një sezon më parë.

Edhe numri i asistimeve ka shënuar rritje, duke kaluar nga 40 në 64, një tjetër tregues i produktivitetit ofensiv të skuadrave në këtë edicion. Egnatia kryeson në këtë aspekt me 20 gola të shënuar, ndërsa Atdhe Mazari dhe Bernard Karrica janë golashënuesit më të mirë deri në këtë fazë, me nga 6 gola secili.

Një tjetër element pozitiv është rritja e numrit të futbollistëve të aktivizuar. Në 10 javët e para të këtij sezoni kanë zbritur në fushë 290 lojtarë, kundrejt 268 në sezonin e kaluar. Gjithashtu, mosha mesatare e futbollistëve është ulur nga 25.45 në 24.46 vjeç, duke reflektuar një kampionat me profil më të ri sa i përket futbollistëve të aktivizuar.

Në aspektin disiplinor, statistikat tregojnë një ulje të numrit të kartonëve. Në 50 ndeshjet e këtij sezoni janë dhënë 236 kartonë të verdhë dhe 8 kartonë të kuq, ndërsa në të njëjtën periudhë të sezonit të kaluar ishin regjistruar 279 kartonë të verdhë dhe 14 të kuq.

Pas 10 javësh, Egnatia kryeson renditjen me 24 pikë, e ndjekur nga Teuta me 20 dhe Dinamo City me 17 pikë.

Ende nuk ka komente. Bëhuni i pari që komenton.

Komentet

Bëhu i pari që komenton!

Lini një Koment të Ri

Për t'u përgjigjur një komenti specifik, kliko butonin 💬 Përgjigju poshtë atij komenti.

🔒 Komenti juaj do të publikohet pas miratimit nga moderatori.