Politika

Bushati: autokracia shembet vetem me revolucion

Analisti Andi Bushati thotë se gjëja e parë që duhet bërë është që të rikthehet demokracia duke shembur autokracinë dhe kjo mund të arrihet vetëm me revolucion.

Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati u shpreh se rruga e forcës kur ke të drejtë të shpërblehet, kur bëhet me gjasme të nxjerr karagjoz, duke iu referuar këtu protestave të mëhershme të opozitës nën drejtimin e Bashës.

“Ky është problemi ynë kryesor, më shumë se ndonjë vjedhje e Ramës me inceneratorët, kemi vdekur demokracinë midis nesh. Shqipëria dy herë në 30 vjet ka rrezikuar objektivin e vet.

Sot dhe në 97. Atëherë u zgjidh se njerëzit morën armët. Nëse nuk do të kishte ndodhur, sot mund të ishim si Bjellorusia. Kur nuk të ngelet rrugë tjetër…” tha Bushati.B

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button