Sporti ne bote

Derbi i Romës vishet bardhekaltër

Lazio mposhti Romën 0-1 në derbin e vlefshëm për javën e 13-të të Serisë A dhe kalon verdhekuqtë në renditje, duke u rikthyer në vendin e tretë me pikë të barabarta me Atalantën. Për të vendosur një derbi të ashpër dhe shumë koprrac në emocione është një prekje e Felipe Anderson, i cili përfiton nga një hezitim i Ibanez për të ndëshkuar Rui Patricio në minutën e 29-të. Reagimi i verdhekuqve merr formën e goditjes së traversës nga Zaniolo dhe një rrethimi përfundimtar pa asnjë rezultat.

Një fitore vendimtare për të ngritur kokën dhe për të larguar fantazmat e një jave makthi. Pas nokautit të bujshëm me Salernitanën dhe rënies nga Europa në Ligën e Konferencës, Lazio rifillon ecurinë e saj në kampionat, godet kundër-parakalimin ndaj kushërinjve të tij dhe konfirmohet fort në zonën e Champions League.

Buzëqesh Sarri, në fundin e një derbi vërtet zhgënjyes në aspektin argëtues, është sërish performanca në mbrojtje e skuadrës së tij, e cila rrezikon pak ose aspak për 90′. Megjithatë, për të besuarit e Mou, një provë vërtet e nënshtruar në nivelin sulmues, me të vetmet përfundime drejt pasqyrës që vijnë nga jashtë zonës dhe një Abraham edhe një herë jo shumë kërkues.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button