Ironia e Guardiolës: Ibra ka të drejtë, jam xheloz për Haaland

Pep Guardiola përdor ironinë për t’iu përgjigjur Zlatan Ibrahimovic, pas fjalëve të suedezit për Erling Haaland (“Varet nga egoja e Guardiolës: nëse ai e lë të bëhet më i madh se ai, ose jo. Pse nuk më lejoi të përmirësohem? Me mua, ashtu si me të tjerët, sepse nuk më ka ndodhur vetëm mua, por shumë të tjerëve”). “Ibrahimovic ka të drejtë, ai ka absolutisht të drejtë. Në këtë klub, në këtë ekip, egoja ime është mbi çdo person tjetër, çdo lojtar – u përgjigj me ironi menaxheri i Manchester City – Nuk më pëlqen kur Erling shënon tre gola dhe i gjithë fokusi është tek ai. Unë jam shumë xheloz! Sinqerisht, jam shumë xheloz. Unë i thashë, ‘Erling, të lutem ndalo së shënuari, përndryshe gazetat nuk do të flasin për mua, dhe vetëm për mua’. Ai ka të drejtë,  më njeh në mënyrë të përsosur. Tani ai mund të shkruajë një libër tjetër. Egoja ime është e madhe”.

Dihet mirë se marrëdhëniet mes Guardiolës dhe Ibrahimovic janë çdo gjë tjetër veçse idilike. I gjithë faji është i një sezoni në të cilin ata kaluan në 2009-2010, Pep si trajner i Barcelonës dhe suedez si flamurtari i sezonit të transferimit të Joan Laporta. Guardiola ishte një teknik i ri në zhvillim, ndërsa Ibra ishte në kulmin e karrierës së tij. Shkëndija mes të dyve nuk ra asnjëherë, në atë ekip legjendar ylli i padiskutueshëm ishte Leo Messi i cili me golat dhe magjinë e tij la në hije shokun e atëhershëm të skuadrës.

Ibrahimovic ndihet i pakonkurrueshëm tani që është mbi 40 vjeç dhe imagjinoni në kohën kur ai ishte në kulmin e tij. Përplasja mes të dyve çoi në shitjen e lojtarit vitin e ardhshëm, i cili u kthye në Itali për të veshur fanellën e Milanit. Një ndarje që nuk e ndali “luftën”, me Ibrën që që atëherë nuk humbet asnjë rast për të ngacmuar dhe hedhur shigjeta ndaj ish-trajnerit të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *