Kronika

Itaniani dyshohet se po përgatiste sulme terroriste në Shqipëri, SPAK kerkon 15 vite burg

Prokuroria e Posaçme Anti Korrupsion, SPAK ka dhene sot pretencën për shtetasin iranianin Bijan Polagrad. Mesohet se për shkak të gjykimit të shkurtuar atij i ulet 1/3 e dënimit dhe SPAK kërkoi 10 vite burg në përfundim. Në seancën që u zhvillua me dyer të mbyllura për shkak të masave të sigurisë dhe pas sulmeve kibernetike shtetasi iranian ka mohuar akuzat, duke deklaruar se ishte larguar nga kampi MEK për të vazhduar jetën e tij.

Ai akuzohet për veprat penale “Vepra me qëllime Terroriste”, “Organizata Terroriste”, “Pjesëmarrja në veprime luftarake në një shtet të huaj” dhe “Organizimi për pjesëmarrje në veprime luftarake në një shtet të huaj”.

Kujtojmë këtu se Bijan Poladrag është ndaluar nga policia shqiptare pasi dyshohet dyshohet se mblidhte informacion ndaj anëtareve të MEK ne Manze, kjo e faktuar sipas organit të akuzës nga materiale e foto që i janë gjetur në cellular.

Ai dyshohet se ka qenë pjesë e anëtarëve të muxhahedinëve dhe ka qenë banor i kampit në Manëz. Polagrad vepronte si i infiltruar mes muxhahedinëve të strehuar në Shqipëri dhe ndërkohë dyshohet se po planifikonte sulmin terrorist.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button