Krahason kryetaren me Hitlerin/ Largohet nga gara kandidati i “Fratelli d’Italia”, favorite për të fituar zgjedhjet

Partia  italiane e ekstremit të djathtë Fratelli d’Italia-  Vëllezërit e Italisë- më e favorizuara për të fituar zgjedhjet e së dielës, ka pezulluar një nga kandidatët e saj për shkak të deklaratave lavdëruese për Adolf Hitlerin  në mediat sociale.
Në një postim në Facebook të vitit 2014, Calogero Pisano, një koordinator partie në Agrigento në Siçili, e krahasoi udhëheqësen e partisë Giorgia Meloni me “një burrë shteti të madh të 70 viteve më parë”.

Ai shtoi se e kishte fjalën për një “gjerman” dhe jo për Benito Musolinin.Pas kësaj deklarate partia tha se zoti Pisano nuk e përfaqësonte më atë në asnjë nivel. Zonja Meloni është përpjekur të distancojë partinë nga rrënjët e saj neofashiste.

Pisano shprehu gjithashtu mbështetje për presidentin rus Vladimir Putin, sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa.

E themeluar në vitin 2012, partia (Fratelli d’Italia) i ka rrënjët e saj politike në Lëvizjen Sociale Italiane, e cila lulëzoi nga fashizmi i diktatorit Benito Musolini. Partia mban logon e partive të ekstremit të djathtë të pasluftës: flaka trengjyrëshe, e perceptuar shpesh si zjarri që digjet në varrin e Musolinit.

Duke përqafuar një moto të vjetër të diskutueshme, “Zot, atdhe dhe familje”, zonja Meloni thotë se ajo dëshiron uljen e taksave dhe që presidenti i Italisë të zgjidhet me votë popullore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *