Bota

Pesë të vdekur pas kalimit të tajfunit “Neoguri”

zzz163Pesë persona kanë humbur jetën dhe 45 të tjerë janë plagosur pas shirave të rrëmbyer që kanë shkaktuar përmbytje si pasojë e kalimit të tajfunit “Neoguri”. Në prefekturën Nagano gjatë rrëshqitjes së tokës u shemb një ndërtesë që shkaktoi vdekjen e një 12-vjeçari. Në përmbytjet në ishullin Shikoku dhe në prefekturën Fukushima janë mbytur dy persona. Për shkak të tajfunit janë anuluar mbi 193 fluturime, ndërsa nuk qarkullojnë as trenat e shpejtë në Honshu. Moti i keq po lëviz drejt verilindjes afër bregdetit të oqeanit Paqësor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button