Kronika

Qeveria greke zyrtarizon hapjen e kufijve me Shqipërinë

Qeveria greke ka zyrtarizuar hapjen e kufijve me Shqipërinë. Sipas vendimit  të dërguar mëngjesin e së premtes në pikat kufitare, pika kufitare  e Kakavijës punon 24 orë dhe hiqet limiti prej 1500 personash.

Pika kufitare e Kapshticës u hap një ditë më parë dhe do të funksionojë 24 orë, ku hiqet limiti prej 400 personash.

Pika kufitare e Qaf Botës funksionon 07-16.00 me 250 persona limit.

Porti i Sarandës funksionon normalisht pa limit pasagjerësh.

Për të kaluar në kufirin grek mbetet vendimi për rapid test ose pcr, jo më herët se 72 orë përpara udhëtimit ,si dhe detyrimi i plotësimit të formës plf  jo më vonë se 24 orë para udhëtimit.

Ndonëse fillimisht qeveria greke kishte vendos masat kufizuese deri në datën 3 korrik,duket se anulimet masive të tour operator britanikë në zonat turistike të Pargës,Korfuzit dhe veriut të Greqisë,kanë detyruar një hapje më të shpejtë të pikave kufitare me vendet e Ballkanit.

Burime nga ministria greke e turizmit,  thanë se turistët nga vendet e Ballkanit,Serbi,Rumani dhe Shqipëri do të jenë e vetmja shpresë për rimëkëmbjen e turizmit  në  disa zona të Greqisë, sidomos në Parga, ku anulimet e rezervimeve  britanike rrezikonin të fusnin në kolaps industrinë e turizmit në këtë zonë dhe shqiptarët janë pikërisht ata që këtë vit duket se do ta

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button