Salah ringjall Liverpulin, Totenhemi në tapet

Tottenham humbet mundësinë për t’u rikthyer në vendin e tretë, duke u mposhtur 1-2 nga Liverpool. Klopp dhe skuadra e tij rikuperohen pas dy humbjeve radhazi, duke u bashkuar me Fulhamin dhe Crystal Palace në vendin e tetë. Reds rreshtojnë në sulm Firmino, Salah dhe Darëin Núñez në të njëjtën kohë dhe kanë një fillim të shkëlqyeshëm. Ish-sulmuesi i Benfica u bë menjëherë i rrezikshëm, duke e detyruar Llorisin të bënte një pritje të shkëlqyer dhe në minutën e 11-të arriti avantazhi i Liverpool. Ishte Salah ai që bëri tifozët e tij të brohorasin, me një prekje të saktë në asistimin e Núñez.

Reagimi i Tottenhamit i është besuar Perisic, i cili vendoset si sulmues i dytë dhe godet shtyllën në minutën e 17-të. Të besuarit e Klop menaxhuan situatën dhe dyfishuan në minutën e 39-të: është përsëri Momo Salah, i cili mposhti Lloris duke kompletuar dopietën. Për ironi, asistimi vjen nga… Dier, me një pasim të pafat në prapavijë që tërbon Conte. Fillimi i rikuperimit është i furishëm për Spurs, të cilët godasin traversën me Perisic dhe shtyjnë për të kërkuar portën.

Conte fut edhe Kulusevskin, i cili pak çaste pas hyrjes së tij në fushë shërben asistin për 2-1 të Kane në minutën e 70-të. Spurs kthehen në lojë dhe rrethojnë zonën e Reds, të cilët kalojnë mbrojtje në finale, duke sjellë në shtëpi fitoren e parë jashtë fushe. Liverpool fiton 2-1 dhe ngjitet në 19 pikë, -2 nga Europa, ndërsa Conte zbret në vendin e katërt duke u parakaluar nga Neëcastle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *