Home / Ekonomia / Danielsson në Tiranë: BE do financojë 3.3 miliardë euro për zonas ekonomike rajonale në Ballkanin Perëndimor

Danielsson në Tiranë: BE do financojë 3.3 miliardë euro për zonas ekonomike rajonale në Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Europian do të financojë 3.3 miliard euro për zhvillimin e zonës ekonomike rajonale në Ballkanin Perëndimor. Gjatë një takimi me përfaqësuesit e biznesit, Drejtori i Përgjithshëm për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit, Christian Danielsson, tha dje në Tiranë, se zhvillimi i kësaj zone do të rrisë vendet e punës. Danielsson, u shpreh se zhvillimi i kësaj zone do të rrisë numrin e vendeve të punës si dhe do shtojë ndërmarrjet e vogla dhe të mesme.

“Ju jeni vërtet të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj zone dhe për këtë arsye dhe pikëpamjet tuaja janë shumë të rëndësishme. Dëshiroj të them dy fjalë për këtë ide.Tre muaj që nga Samiti i Triestes të gjithë udhëheqësit arritën në një vizion vërtet guximtar në mënyrë që të krijohet një zonë rajonale ekonomike e cila do të bazohet në katër shtylla”, Danielsson.

Ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin, tha se ky projekt do do të gjenerojë më shumë mirëqenie për Shqipërinë dhe ftoi biznesin të bëhet pjesë me anë të rekomandimeve për ta bërë rajonin më tërheqës për investime.

“Ekonomia është shumë e rëndësishme dhe natyrisht kjo për të gjitha vendet e rajonit dhe ne po përpiqemi që të gjejmë mënyrat nga më të ndryshme dhe modalitete nga më të ndryshme që gjithë rajoni të jetë gjithnjë e më tërheqës për investime të ndryshme”, Vlahutin.

E pranishme në takim ishte edhe Milena Harito, koordinatore kombëtare për zonën e lirë ekonomike.

Ky takim u zhvillua 3 muaj pas Samitit të Triestes, për zhvillimin e rajonit të Ballkanit, përmes 4 shtyllave kryesore: tregtisë, investimeve, lëvizshmërisë dhe axhendës dixhitale.

Drejtori i Përgjithshëm për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat për Zgjerimin pranë Komisionit Evropian, Christian Danielsson, viziton dje parkun arkeologjik të Apollonisë, së bashku me Ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe Kryetarin e Bashkisë, Armando Subashi.

Grupi i ndërtesave të manastirit brenda këtij parku, si dhe monumente të tjera te tij u restauruan së fundmi falë fondeve të Bashkimit Evropian, në një investim për ruajtjen, mirëmbajtjen dhe nxjerrjen në pah të trashëgimisë së përbashkët kulturore dhe historike evropiane.

4 comments

  1. Kuvendi i shqiperise dhe hajduti Ilir Meta po sabotojne reformen ne drejtesi dhe luften kunder korrupsioni.Te miratohen urgjentisht KLGJ dhe KLP.Kush refuzon te bombardohen familjet e tyre.Nuk mund te varroset me populli shqipetar.

  2. Cfare po ndodh sot ne Shqiperi?Te gjithe plehrat shqipetare ne Kuvend,ne Presidence,ne Keshillin e ministrave sabotuan drejtesine dhe luften kunder korrupsionit.Ky eshte sabotimi i fundit pas sabotimeve prej 100 vjet te jetes te popullit shqipetar.Shqipetaret te ngrihen ne kembe dhe tu kerkojne SHBA,BE te sjellin urgjentisht NATO ne Tirane dhe te bombardohen Leka Zogu,Lavirja Nexhmije Hoxha,Fatos Nano,ILIR Meta,Sali Berisha,bujar Nishani,lulezim Basha dhe deputetet e PD,PS,LSI qe po sabotojne reformen ne drejtesi dhe luften kunder korrupsionit.TE mos kete me hajduteri ne Shqiperi.

  3. Kuvendi i shqiperise,qeveria presidenti dhe te gjithe plehrat shqipetare po sabotojne reformen ne Drejtesi.Plehrat shqipetare ne Tirane,Prishtine,Shkup.Ulqin jane fatekeqesia e kombit shqipetar,Ballkanit,Europes dhe Botes.

  4. Ne shqiperi mbreteron fashizmi i hajduterise dhe krimineleve shqipetare qysh mbi 100 vjet.Eshte cen i kombit shqipetar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.