Rajoni

17 arrestime në Beograd, përpjekje për të vrarë zyrtarët më të lartë të shteti

Në një aksion të koordinuar janë arrestuar një grup prej 17 personash dhe janë kontrolluar 50 vendbanime në Serbi.

B92 shkruan se ky ishte një aksion i përbashkët i Ministrisë së Punëve të Brendshme, BIA Prokurorisë për Krimin e Organizuar.

Mediat serbe shkruajnë në të arrestuarit janë anëtarët e “bandës së Vraçarit”, të cilët janë pjesë e ekipit të formuar nga Radoje Zvicer. Të arrestuarit akuzohen se kanë kryer tri vrasje në territorin e Beogradit dhe pesë tentativa për vrasje. Ata planifikonin sulme edhe ndaj zyrtarëve më të lartë shtetërorë të Serbisë.

Dyshohet se Vušovici dhe shumica e bashkëpunëtorëve të tij që nuk janë në Serbi fshihen në Spanjë dhe Republikën Domenikane. Të dyshuarit akuzohen për tre vrasje, Aleksandar Halabrin, Dragan Ristic Čadja dhe Aleksandar Šarac, si dhe pesë tentativa vrasjeje, përfshi këtu edhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button