Arte

Ahmad Jamal vdes në moshën 92-vjeçare: Pianist i njohur i xhazit që ndikoi në Miles Davis

Pianisti i njohur i xhazit, kompozitori dhe lideri i grupit Ahmad Jamal ka vdekur në moshën 92-vjeçare, ka thënë gruaja e tij.

Shkaku ishte kanceri i prostatës, tha vajza e tij Sumayah Jamal për New York Times.

Ahmad Jamal ishte një mik i përjetshëm i ikonës së xhazit Miles Davis dhe ndikoi në një brez muzikantësh.

Ai ishte i njohur për një stil të rrallë loje – shpesh duke vendosur heshtje mes notave – dhe kritikët përshëndetën “më pak është më shumë dinamika”.

Jamal, i cili e quajti xhazin “muzikë klasike amerikane”, tha gjatë jetës së tij se i pëlqente të nderonte ato që ai përshkroi si hapësira në muzikë.

Ai e filloi karrierën e tij të xhazit prej shtatë dekadash si adoleshent në epokën bebop të spektaklit virtuoz – por stili i tij evoluoi me shpejtësi.

Qasja e tij e qetë u bë shpejt me ndikim dhe suksesi tregtar u pasua me albumin e tij të vitit 1958 At the Pershing: Por Not for Me – një nga disqet instrumentale më të shitur të kohës së tij.

Në një pjesë të shkruar vitin e kaluar për të shënuar publikimin e disa prej regjistrimeve të tij të pabotuara, revista New Yorker shkroi se në vitet 1950, “koncepti i tij muzikor ishte një nga risitë e mëdha të kohës, edhe nëse origjinaliteti i tij rezervë dhe i guximshëm ishte humbur nga shumë dëgjues”.

Miku i përjetshëm i Jamalit, trumpetisti Miles Davis, një herë tha: “I gjithë frymëzimi im vjen nga Ahmad Jamal”.

Në autobiografinë e tij, Davis shkroi se Jamal “më mposhti me konceptin e tij të hapësirës, ​​lehtësinë e prekjes, nënvlerësimin e tij dhe mënyrën se si ai formulonte notat, akordet dhe pasazhet”.

Kjo ishte një ndjenjë e bërë jehonë nga Herbie Hancock dhe Keith Jarrett, ndër të tjera.

Edhe në dekadat e mëvonshme ndikimi i tij ishte i dukshëm, me riffet e tij të pianos të ekzaminuara nga artistë hip hop, duke përfshirë Nas dhe De La Soul.

Jamal fitoi çmime të panumërta gjatë karrierës së tij, duke përfshirë Ordre des Arts dhe des Lettres të Francës në 2007 dhe një çmim Grammy Lifetime Achievement në 2017. “Unë jam ende duke evoluar, sa herë që ulem në piano,” tha Jamal në një intervistë të vitit 2022 me Times. “Unë ende vij me disa ide të reja.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button