Berishës nuk i është njoftuar ende për masa e GJKKO-së, seanca gjyqësore mund të zhvillohet pa praninë e tij

Ditën e sotme, ne ora 14.00 është seanca gjyqësore për ish-kryeministrin Sali Berisha, ndaj të cilit GJKKO ka masën ‘detyrim paraqitje’ për çështjen e kompleksit Partizani.
Por sipas burimeve të gazetarëve të Top Channel, Anila Hoxha nuk është bërë ende e mundur për njoftimin e Sali Berishës, për masat e marra nga GJKKO. Me shumë mundësi seanca do të bëjë në fillim të ish-kryeministrit Berisha, nëse ai nuk paraqitet vullnetarisht.

Pritet të konsiderojnë si marrjen e dijeni, mesazhet që gjykatat përcolli ditën e kaluar për mediat në zyrat e shtypit dhe bëjnë të konsiderojnë njoftimin e seancave dhe ose në 14:00, si njoftim publik për të panjohurin.

Sipas gazetares Anila Hoxha, në rast se Berisha nuk paraqitet njëherazi, pritet të caktohet një avokat falas nga shteti i cili do të duket.

Ditën e djeshme në banesën e tij zbarkuan oficerët e policisë Gjyqësore për t’i komunikuar masën, por Berisha nuk ndodh në banesë.

Berisha i është masa “detyrim faqe” dhe është bllokuar pasaporta, pas akuzave për dosjen e privatizimit të ish-kompleksit sportiv “Partizani”.

Sali Berisha dyshohet për korrupsion pasiv të funksionarëve në bashkëpunim. Veç tij, Gjykata e Posaçme vendosi edhe për biznesmenin Fatmir Bektashi, ndërsa ra në pranga e tij, Jamarbër Malltezi.

Vendimet u dhanë dy ditë më parë, ndërsa Berisha konsideron një komplot të SPAK-ut në me kryeministrin Edi Rama.

Ndërkohë, për privatizimin e ish-klubit sportiv “Partizani” po hetohet për “Korrupsioni pasiv të funksionarëve të lartë ose të zgjedhurve vendorë”, edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Gjykata e Posaçme e ka ndaluar atë të dalë jashtë vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *