Bota

Blinken: SHBA do të kontribuojë për rindërtimin e Gazës

Shtetet e Bashkuara do të japin “kontribute të rëndësishme” për të rindërtuar Gazën dhe rihapur konsullatën e saj në Jerusalem pas konfliktit të fundit midis Izraelit dhe Hamasit, tha sekretari i Shtetit amerikan Antony Blinken në ditën e parë të vizitës së tij të parë zyrtare në rajon.
Blinken, duke folur së bashku me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Jerusalem, tha se SHBA do të “punojë për të siguruar që Hamasi të mos përfitojë” nga ndihma. Takimi i Blinken me Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë të lartë izraelitë shënoi ndalesën e parë në një udhëtim në Lindjen e Mesme.

Vizita e tij vjen në prag të dhunës më të rëndë në vite midis Izraelit dhe Hamasit. Sulmet izraelite gjatë konfliktit të fundit vranë të paktën 248 palestinezë, përfshirë 66 fëmijë, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Hamasit. Të paktën 12 njerëz në Izrael, përfshirë dy fëmijë, u vranë nga zjarri i militantëve palestinezë nga Gaza, sipas ushtrisë së Izraelit dhe shërbimit të urgjencës, transmeton CNN.

Izraeli dhe Hamasi ranë dakord për një armëpushim të premten, pas 11 ditësh konflikti. Duke folur të martën, Blinken tha se ai dhe Netanyahu kishin një diskutim të hollësishëm në lidhje me nevojat e sigurisë së Izraelit, duke përfshirë edhe furnizimin me sistemin e mbrojtjes ajrore të Kupolës së Hekurt me përgjues të raketave.

Blinken gjithashtu foli për të drejtën e izraelitëve dhe palestinezëve, të cilët ai tha se “njësoj meritojnë të jetojnë të sigurt dhe të sigurt, për të gëzuar masa të barabarta të lirisë, mundësisë dhe demokracisë, për t’u trajtuar me dinjitet”, por ai nuk përmendi në mënyrë specifike zgjidhjen e dy shteteve ose të sugjerojë se negociatat gjithëpërfshirëse të paqes ishin afër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button