Rajoni

E rëndë në Beograd! Adoleshenti vret tetë nxënës dhe rojën e sigurisë me armën e të atit

Sipas informacioneve, ai fillimisht ka debatuar me rojën e sigurisë së shkollës, ka nisur ta sulmojë dhe më pas e ka qëlluar me gjakftohtësi.

Më pas ai ka hyrë në orën e historisë dhe ka nisur të qëllojë mbi nxënësit.

Tri fëmijë janë shtruar në Klinikën Universitare të Fëmijëve në rrugën Trišova, dy janë në gjendje të qëndrueshme, ndërsa një fëmijë është në gjendje kritike.

Sipas informacioneve jozyrtare më shumë se dhjetë fëmijë të plagosur janë transportuar në Qendrën Emergjente.

Nuk dihen ende motivet të cilat e kanë shtyrë adoleshentin të kryente këtë masakër brenda ambienteve të shkollës fillore, ku ishte regjistruar.

Ndonëse ngjarje të tilla tragjike ndodhin kryesisht në Amerikë, ato nuk janë të rralla as në Ballkan.

Vitin e kaluar, një vrasje masive ndodhi në Cetinje të Malit të Zi , kur një sulmues vrau 10 persona, duke përfshirë dy fëmijë.
Vlerësohet se qytetarët në rajon kanë nëntë herë më shumë armë se ushtria dhe policia, dhe për sa i përket sasisë së armëve për frymë, Serbia dhe Mali i Zi prijnë, sipas Anketës globale të Armëve të Vogla nga viti 2018.

Një nga rastet e fundit të të shtënave në shkolla në Serbi është regjistruar në shtator të vitit 2019 në Velika Plana, rreth 100 kilometra larg Beogradit. Një burrë i panjohur hyri me automatik në klasën e filozofisë së shkollës së mesme. Ai qëlloi, por nuk pati asnjë të lënduar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button