Bota

Financim nga Katari: Rasti Kaili skandali më i rëndë në Bruksel në 10 vjet

“Serioz, tronditës dhe famëkeq” karakterizon skandalin me çështjen e financimit Politico-Nata e dytë në paraburgim të eurodeputetit.

Hetimi i autoriteteve belge për rastin e korrupsionit me financim nga Katari, në të cilin është përfshirë edhe Eva Kalini, po shkakton stuhi politike në Bruksel. E ndërsa brenda ditës priten njoftime zyrtare nga autoritetet federale, shumë theksojnë se ky është skandali më i rëndë në Bruksel që nga viti 1999, kur të 20 anëtarët e komitetit Sander u detyruan të japin dorëheqjen, pas akuzave për mashtrim dhe keqmenaxhim.

Nëse të gjithë ata qe jane perfshore në këtë rast dënohen, do të jetë rasti më i frikshëm i korrupsionit që Parlamenti ka parë në vite ,” tha kreu i Transparency International, Michel van Hulten, raporton Politico. Ndërkohë, Alberto Alemanno, profesor i drejtësisë në HEC Paris, e quajti atë “skandalin më tronditës të integritetit në historinë e BE”.

“Serioz, tronditës dhe famëkeq”
Mediat ndërkombëtare, duke cituar ekspertë dhe analistë, po flasin për skandalin “më të rëndë, më tronditës dhe më famëkeq” në Bruksel prej shumë vitesh. Bastisja e autoriteteve belge ndaj 16 personave ngriti akuza ndaj pesë, përfshirë nënpresidenten greke të Parlamentit Evropian Eva Kaili dhe partnerin e saj Francesco Giorgi. “Hetimet kanë të bëjnë me “organizatë kriminale, korrupsion dhe pastrim parash”. Tashmë janë gjetur 600 mijë euro para të gatshme, ndërsa janë konfiskuar celularë dhe kompjuterë. Çanta plot me para që dyshohet se kishin lidhje me organizatorin e Kupës së Botës, Katarin, u gjetën në shtëpinë e zëvendëspresidentes së Parlamentit Evropian, Eva Kaili, pas arrestimit të saj në një hetim korrupsioni.
Skandalet e Katarit

Nuk është hera e parë që Katari permendet për raste skandaloze për shkak të Kupës së Botës. Tashmë ka pasur disa here raportime për të drejtat e punës dhe shkeljen e tyre te shoqeruara me shume humbje jete, ndonëse Eva Kaili i tha së fundmi Parlamentit se vendi, Katari, është model për të drejtat e punës, ndërkohë që qindra punëtorë u vranë në stadiumet e Botërorit. Në të njëjtën kohë, tashmë kanë dalë në dritë akuzat për mitmarrje me qëllim që ngjarja të shkonte në Doha.

Është folur për shkeljen e të drejtave të barabarta LGBTQ+komuniteti ka shqetësuar ndjeshëm opinionin publik. Për Katarin është një “aset kyç” për të ruajtur reputacionin e tij të mirë dhe për këtë arsye bën “marrëveshje me anëtarët e BE” për gazin natyror, ndërkohë që kërkon viza falas për të lëvizur brenda vendeve të zonës ShengenKjo çështje në fakt do të votohej brenda javës, por pas zhvillimeve të fundit, konsiderohet jashtëzakonisht e vështirë që kjo të ndodhë. Në mënyrë të veçantë përmendet “hyjnizimi” i Katarit për “transformimin historik” të tij nga Kaili muajin e kaluar, si dhe deklarata e saj publike se do të votojë “pro” për liberalizimin e udhëtimeve brenda Shengenit për Katarin dhe Kuvajtin.

“Kaili na shkoi pas shpine në Katar”
Sipas shtypit lokal, Kaili i injoroi eurodeputetët në një panel kushtuar Lindjes së Mesme kur vendosi të bënte udhëtimin e saj të pavarur të biznesit në vend, përpara Kupës së Botës, për të kontrolluar ndryshimet në ligjet e punës. Ajo tha se përfaqësonte 500 milionë qytetarë evropianë që e shohin përparimin e vendit si një përfaqësim të vlerave të përbashkëta. Ai na shkoi pas shpine”, tha eurodeputetja gjermane Hannah Neumann. Siç tha ajo, eurodeputetja greke shkoi e vetme në vend të një grupi të organizuar që do të kishte të gjitha pozicionet,” në mënyrë që ajo të bënte më pak deklarata kritike“. 

Brukseli në trazira

Rasti ka shkaktuar lëkundje në Bruksel. Një anëtar i Parlamentit Evropian argumentoi se vendet që nuk janë pjesë e BE-së duhet të ndjekin “rregullat relativisht të mira të lobimit që janë tashmë në fuqi” në Bruksel. Ndërkohë, Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit kishte planifikuar të udhëtonte në Arabinë Saudite dhe Katar në javët në vijim, por skandali i Katarit do ta shtyjë udhëtimin. Krahas këtyre dhe procedurave te shkarkimit të Eva Kailit, nesër eurodeputetët pritet të kërkojnë heqjen e imunitetit të saj parlamentar. Gjithashtu, e majta tashmë ka kërkuar zyrtarisht që në rendin e ditës të shtohet debati për incidentin, ndërsa votimi është caktuar për të hënën mbrëma.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button