Katar, projekti mahnitës 40 miliardë £ që fsheh një sekret të errët

Të paktën 185 miliardë sterlina janë shpenzuar nga KATAR për t’u përgatitur për organizimin e Kupës së Botës, me shumë nga ato para që shkojnë për qytetin e Lusail.

Me një popullsi prej rreth 200,000, Lusail është qyteti i dytë më i madh në shtetin e Gjirit. Aty janë investuar miliarda paund për ta shndërruar atë në një “qytet të së ardhmes”.

Me një stadium krejt të ri, një hotel kullë në formë gjysmëhëne, ishuj të konsiderueshëm artificialë dhe lagje të tëra të lidhura për kontrollin e temperaturës, qyteti është një komponent i rëndësishëm i Vizionit Kombëtar të Katarit 2030.

Toka prej 14 miljesh katrore u shndërrua si pjesë e projektit prej 40 miliardë paundësh në atë që katariotët e parashikojnë si një utopi në Gji. Për më tepër, qyteti do të presë ndeshjen e parë të Kupës së Botës të martën, kur Argjentina dhe Arabia Saudite përballen.

Megjithatë, ka shqetësime se, si shumë projekte infrastrukturore në Katar, qyteti fsheh një sekret të keq pas të gjitha strukturave të shkëlqyera dhe teknologjisë së fundit. Mijëra punëtorë emigrantë mendohet se kanë vuajtur për shkak të zhvillimit të shpejtë, diçka që Katari e mohon.

Që kur Katari fitoi Kupën e Botës, më shumë se 6,500 punëtorë atje thuhet se kanë vdekur, sipas organizatave të të drejtave të njeriut. Ka dy milionë emigrantë që punojnë në Katar, shumë prej të cilëve thuhet se punojnë në vapë shtypëse për paga të pakta.

Dhe shumë prej tyre mund të kenë luajtur një rol në ndërtimin e qytetit që do të luajë dhjetë lojëra të Kupës së Botës, duke përfshirë ndeshjen e kampionatit më 18 dhjetor. Katari pohon se po punon në mënyrë aktive për të rritur standardet dhe mohon keqtrajtimin e punëtorëve migrantë.

Një park tematik, një lagunë, dy marina, dy fusha golfi, 22 hotele, si dhe zona luksoze tregtare dhe biznesi, janë planifikuar për Lusail pasi të përfundojë.

Qyteti, i cili shtrihet rreth Lagunës West Bay dhe është 14 milje në veri të Dohas, pritet të ketë infrastrukturën e nevojshme për të mbështetur 450,000 njerëz në të ardhmen.

Katër ishuj të krijuar nga njeriu janë ngritur nga qyteti, i cili në thelb është ndërtuar nga themeli, falë punimeve të pabesueshme tokësore. Ka vende për 80,000 njerëz në Stadiumin Iconic Lusail.

Për më tepër, Çmimi i Madh i Katarit 2021, i fituar nga Lewis Hamilton, u mbajt në qytet në vitin 2017. Ishte gara inauguruese e Katarit në Formula 1. Por kompleksi hotelier Katara Towers në formë gjysmëhëne është një nga monumentet më të njohura të qytetit. Dy hotele premium, së bashku me rezidencat, zyrat dhe shitjet me pakicë, janë vendosur në 40 katet e tij, të cilat janë 692 metra të larta.

Edhe pse qyteti është tepër i ndërlikuar, besohet se është krijuar në kurrizin e punëtorëvee migrantë që paguheshin keq. Sipas raportimeve, punëtorët e ndërtimit që kontribuan në ndërtimin e stadiumeve paguheshin më pak se 1 paund në orë.

Dhe disa dyshohet se kanë vdekur ndërsa punonin në vapën përvëluese të Katarit. Sipas një studimi të Human Rights Watch, “sistemi kafala” supozohet se përdoret për shfrytëzimin e punëtorëve emigrantë.

Shumica e punëtorëve janë nga India, Pakistani, Bangladeshi, Nepali dhe Filipinet, dhe ata i nënshtrohen “punës së detyruar”. Sistemi kafala lidh vizat e punonjësve me një sponsorizim të punëdhënësit, i cili është i ngarkuar për të siguruar pozitën e tyre ligjore. Deri në 2200 £ mund të kërkohen nga emigrantët vetëm për të gjetur një punë.

Dhe kjo është diçka që mund t’i detyrojë ata të shpenzojnë të gjitha kursimet e tyre ose të shesin atë pak që zotërojnë, vetëm për të përfunduar të mbërthyer në pozicione me pagë të ulët.

Rregullat e Kafala më pas i pengojnë punëtorët të largohen, dhe shumë thuhet se janë “arratisur” nga punëdhënësit e tyre, një krim në Katar. Sipas Human Rights Watch, çdo keqtrajtim i punëtorëve emigrantë të punësuar përpara Kupës së Botës ka sistemin kafala “në zemër”.

Organizata tha në një raport këtë javë në Parlamentin Evropian se “hulumtimi ynë ka treguar se legjislacioni dhe politikat abuzive, kriza e kohës dhe përpjekjet për të frenuar kostot e tepruara, kanë rezultuar në abuzime kundër punëtorëve emigrantë, duke përfshirë edhe rrezikun e jetës në punë, pagat e ulëta ose tarifat e paligjshme të rekrutimit”.

Shumë familje të punëtorëve emigrantë janë ende të pikëlluar për humbjen e një njeriu të dashur dhe luftojnë për të siguruar për fëmijët e tyre ose për të shlyer kreditë që të dashurit e tyre morën për të paguar tarifat e paligjshme të rekrutimit të Kupës së Botës, edhe pse FIFA përgatitet të korrë miliarda të ardhura nga sponsorët dhe të drejtat televizive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *