Kosova

Kosovë, ratifikohet me 80 vota pro Demarkacioni

Pas përsëritjes së episodeve me gazin lotsjellës, Kryesia e Kuvendit përjashtoi shumë deputëtë të Vetëvendosjes nga salla, ndërsa 7 prej tyre përfunduan në pranga, pasi dyshohet se janë përfshirë drejtpërdrejt në hedhjen e gazit. Në momentin kur është votuar Demarkacioni, i pranishëm në seancë ka qenë vetëm deputeti i VV-së, Glauk Konjufca.

Vetëvendosje denoncoi praktikat, sipas saj antidemokratike të Kuvendit, e tha se miratimi i ligjit ishte tradhti ndaj vendit.

Por sipas koalicionit qeverisës, miratimi i ligjit është plotësimi i një kushti të rëndësishëm për liberalizmin e vizave.

Miratimi i demarkacionit u përshëndet edhe nga miqtë ndërkombëtare të Kosovës, mes të cilëve ambasadori amerikan Greg Delawie, i cili tha se kjo është një arritje e madhe dhe i hap rrugën Kosovës drejt progresit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button