Sporti ne bote

M’gladbach bën “poker”, Dortmundi mbetet në krizë

Ndeshja mes Borussiave shkon për Mönchengladbach: skuadra e Daniel Farke mposht 4-2 Borussia Dortmundin në një ndeshje plot emocione, sipas traditës historike të kësaj ndeshje. Verdhezinjtë e nisën shumë fort, me një presion mbytës, por në 4′ është Gladbach, që shënon: Stindl për Hofmannit, i cili firmos avantazhin. Vendasit shkojnë në portë me katër pasime, por reagimi i BVB-së është i menjëhershëm dhe çon në barazimin: asistimi i Bellingham për Brandt, i cili mposht Olschoësky për 1-1 në 19′.

Sfida është e gjallë dhe 2-1 për vendasit vjen në minutën e 25-të: firmoset nga Bensebaini, me një goditje me kokë pas një goditja të lirë të Hofmann. Borussia Dortmund pëson goditjen, pranon dhe golin e tretë: Marcus Thuram nis nga gjysmëfusha, duke përfituar nga hapësira e lënë nga Schlotterbeck dhe Süle, kalon Kobel dhe shënon golin e dhjetë në këtë Bundesligë.

3-1 për Gladbach në gjysmë ore, por finalja është e gjitha verdhezi: Schlotterbeck shënon në 40′ duke përdorur një gabim të Olschoësky, Malen prek barazimin e bujshëm në momentet e fundit.

Mbaron pjesa e parë 3-2 për Gladbach, i cili shënon pas vetëm dyzet sekondash në pjesën e dytë: Manu Koné gjen pokerin. Dominimi i vendasve është total, me dy gola të prekur nga Thuram dhe 5-2 të anuluar të Hofmann. Ndryshimet sulmuese të Terzic nuk e kthejnë sfidën, Dortmundi nuk bëhet kurrë i rrezikshëm dhe humbet 4-2: BVB mbyllet kështu në vendin e gjashtë në prag të ndalesës për Kupën e Botës dhe pushimin dimëror, me 25 pikë në 15 ndeshje. Gladbach ngrihet në një lartësi prej 22 pikësh.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button