Politika

Mitsotakis reagon ashpër ndaj arrestimit të Fredi Belerit: I papranueshëm, do ndikojë në ndryshimin dypalëshe

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka reaguar në lidhje me arrestimin e kandidatit të koalicionit “Bashkë Fitojmë”.
Ai është se një gjë e tillë është e papranueshme se një gjë e tillë do të ndikojë në mes dypalëshe dy gjuhësore.
“Është e papranueshme dhe e paimagjinueshme ajo që ka ndodhur me Fredi Belerin. Unë shkova në Himarë, isha i pari Kryeministër që vizitova këtë rajon dhe u zotova se Greqia do të jetë gjithmonë pakicën dhe greke. Kjo ia kam bërë të qartë edhe Kryeministrit shqiptar.
Duhet të dijë shumë mirë se Shqipëria nëse një politikë e tillë do të bëjë, kjo do të ndikojë në ndryshimin e dypalëshit dhe në rrugën e saj drejt BE. Nuk do të pranoj qëndrime të tilla në kurriz të pakicave greke, sidomos 48 orë para zgjedhjeve. Kjo do të ketë efekte në kishën shqiptaro-greke dhe në rrugën e saj drejt BE-së për të cilin deklaroi se do të mbështesë”,  është kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button