Bota

Moti i acartë në SHBA

59 persona kanë humbur jetën nga stuhia e acartë që vazhdon të godasë SHBA-në dhe Kanadanë.

SHBA-ja ka regjistruar 55 viktima, ku katër prej tyre humbën jetën pasi një autobus u përmbys në rrugët e akullta në provincën kanadeze të British Columbia.

I gjithë vendi është përfshirë nga stuhia, dëbora e ftohtë dhe temperaturat ekstremisht të ulëta.

Guvernatorja e Nju Jorkut Kathy Hochul tha se gjatë fundjavës shumë nga ambulancat dhe kamionët e zjarrfikësve të shtetit ishin vetë të ngecur në dëborë.

Related Articles

Comente

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button