Kosova

‘Nuk jam kapiteni, por kryeministri juaj!’, Kurti suprizon udhëtarët e parë në fluturimin pa viza

Qytetarët e Kosovës kanë nsiur nga 1 Janari udhëtimet e tyre pa viza në vendet e zonës Schengen.

Kryeministri Albin Kurti ka zgjedhur të surprizojë ushëtarët e parë të përzgjedhur në udhëtimin e parë pa viza.

Ai dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla ishin paraditen e 1 Janarit në aeroportin “Adem Jashari”.

Ndërsa përgatiteshin të niseshin drejt Austrisë, qytetarët dëgjuan zërin e Kurtit, në vend të atij të kapitenit.

“Mirëdita të gjithëve! Ky nuk është kapiteni juaj, por kryeministri juaj. Fillimisht urime vitin e ri. Sot është dita e parë e vitit 2024, por njëkohësisht është edhe dita e parë e udhëtimit pa viza”, iu lajmërua atyre kryeministri.

Ai iu kërkoi atyre që të mos i thejnë rregullat e liberalizimit të vizave, që përcaktojnë qëndrim deri në 90 ditë në zonën Schengen përbrenda 180 ditëve.

“Mos qëndroni më shumë se 90 ditë përbrenda 180 ditëve, sepse, siç e dini, liritë kanë rregulla”, iu tha Kurti atyre.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button