Sporti ne bote

Ramadani i jep fitoren Leçes

Leçe mundi Frosinonen 2-1 në ndeshjen e dytë të javës së 16-të të Serie A. Piccoli e çau ngërçin në ndeshjen e “Via del Mare” (me bashkëpunimin e Turatit) pas vetëm 11’, por miqtë reaguan dhe gjetën golin e barazimit që në pjesën e parë me golin e parë të Kaio Jorge në Serinë A (me penallti). Kur ndeshja dukej e destinuar të mbyllej në barazim, vjen goli i Ramadanit (89′), me një devijim vendimtar nga Monterisi. D’Aversa gjen sërish sukses pas gati tre muajsh dhe ngjitet në 20 pikë, Di Francesco mbetet i palëvizshëm në 19, të dy në çdo rast në zonën e sigurt.

Në gjysmë orën e fundit skuadrat u shpërndanë shumë, hapësirat u shtuan, por u shtuan edhe gabimet nga të dyja palët. Të dy kanë më shumë se një mundësi për të shënuar, por në fund janë vendasit ata që realizojnë: gjuajtja nga distanca e Ramadanit duket e padëmshme, por devijimi i lehtë i Monterisit, i kombinuar me një tjetër pasiguri të portierit Turati, siguron fitoren. D’Aversa gjen suksesin që i mungonte që nga 22 shtatori, Di Francesco largohet nga Salento me një shije të hidhur dhe përgatitet të përballet me një muaj mjaft të komplikuar në letër: Juve, Lazio, Monza dhe Atalanta janë ndeshjet e radhës.

Vetëm Roma (13) dhe Interi (10) kanë shënuar më shumë gola se Lecce (8) në 15 minutat e fundit të pjesës së dytë në Serinë A këtë sezon.

Goli i shënuar nga Ylber Ramadani është i pesti i shënuar nga jashtë zonës nga Lecce në këtë Serie A, vetëm Sassuolo (gjashtë) ka më shumë në turneun aktual.