Politika

Sot shqiptaret votojne per te zgjedhur qeverisjen e tyre vendore

5212 qendra votimi do të çelin dyert sot (14 maj) në orën 7:00 të mëngjesit për t’i dhënë mundësi qytetarëve të shprehin vullnetin e tyre me votë për të zgjedhur kryetarët e 61 bashkive të vendit dhe 3222 anëtarë të këshillave bashkiake.

Në këto zgjedhje vendore janë 3.650.550 shtetas shqiptarë kanë të drejtën e votës, ndërsa 122.545 zgjedhës votojnë për herë të parë. Në garë për këto vota janë formalisht 145 kandidatë për kryetarë dhe 23,646 kandidatë për këshilltarë.

Për herë të parë, në bashkitë Elbasan, Kamëz dhe Vorë do të zbatohet projekti pilot për votimin dhe numërimin elektronik.

Për t’i dhënë mundësi të gjithë qytetarëve të votojnë është vendosur edhe shtyrja e afatit të vlefshmërisë së letërnjoftimit elektronik të votuesve deri në datën 31 Maj 2023.

Për këtë proces zgjedhor janë trajnuar: Trajnerë afatgjatë dhe afatshkurtër të KZAZ/KQV/GNV si dhe komisionerë, sekretarë dhe operatorë të KZAZ-vë. Janë trajnuar operatorët e pajisjeve elektronike të identifikimit, por edhe të votimit elektronik; monitorues të fushatës zgjedhore; financierë të partive politike; kandidatë për kryetar/këshill bashkiak dhe përfaqësues të tyre.

Nga data 4-6 Maj përfundoi faza e parë e dorëzimit të materialeve si dhomat e fshehta, kamerat që instalohen/ vendosen në qendrat e votimit;

Që në 7 Maj janë administruar në magazinat e KQZ-së fletët e votimit. Materialet zgjedhore kanë nisur të shpërndahen që më 9 Maj fillimisht në bashkitë e qarqeve Dibër, Lezhë, Gjirokastër, Fier, e më pas në bashkitë e tjera.

  • 61 QV janë me 6 anëtarë
  • 57 QV janë me 5 anëtarë
  • 79 QV janë me 4 anëtarë
  • 17 QV me 3 anëtarë

Votimi dhe numërimi elektronik do të kryhen në 401 qendra votimi në Elbasan, Kamëz dhe Vorë.

Rreth 20 QV janë në zona të thella dhe nuk mbulohen me internet dhe sinjal të telefonisë celulare, por KQZ ka gjetur zgjidhje alternative për të patur rezultatet 30 minuta pas përfundimit të procesit të votimit.

Komisioneri Celibashi vazhdimisht ka siguruar qytetarët që pajisja elektronike e votimit është e sigurt dhe garantohet fshehtësia e votës së tyre.

Ndërkohë, një mision prej 324 vëzhguesish ndërkombëtarë të OSBE/ODIHR-it do të vëzhgojë zgjedhjet lokale në Shqipëri, të cilët do të shikojnë ecurinë e zgjedhjeve në përputhje me standardet ndërkombëtare. Po ashtu Ambasada amerikane do të ketë 14 vëzhgues, ndërsa BE do të ketë 10 vëzhgues.

Zgjedhjet lokale vijnë pas atyre të zhvilluara në vitin 2019 të cilat u bojkotuan nga opozita e djathtë, duke i lënë fushë të lirë socialistëve, të cilët morën kontrollin e thuajse gjithë bashkive të vendit dhe këshillave bashkiakë. Opozita aktualisht përfaqësohet vetëm në Shkodër, ku kandidati demokrat fitoi në zgjedhjet e pjesshme të zhvilluara në mars të vitit 2022.

Kandidatët në garë për kryebashkiakë në 61 bashkitë e vendit

  • Bashkia                Kandidati i PS                  Berisha-Meta                PD

  • Qarku Tiranë

  • Tiranë                   Erion Veliaj                         Belind Këlliçi                 Roland Bejko

  • Rrogozhinë           Edison Memolla                Shkëlqim Hoxha

  • Kavajë                  Redjan Krali                        Fisnik Qosja

  • Vorë                      Blerim Shera                      Indrit Hoxha

  • Kamëz                  Rakip Sulin                          Arjan Hoxha                Bilbil Bajraktari

  • Qarku Shkodër 

  • M. e Madhe           Tonin Marinaj                     Isa Ramaj

  • Shkodër                Benet Beci                         Bardh Spahia

  • Pukë                      Gjon Gjonaj                       Rrok Dodaj

  • Vau i Dejës            Kristjan Shkreli                  Zef Hila                           Klomentina Drini

  • Fushë Arrëz           Frank Tuci                          Hil Curri

  • Qarku Elbasan

  • Elbasan                 Gledjan Llatja                    Luçiano Boçi

  • Cërrik                    Andis Sala                         Servet Duzha

  • Belsh                     Arif Tafani                          Bedri Qypi

  • Gramsh                Besjan Ajazi                        Hasim Çekrezi

  • Peqin                    Bukurosh Maçi                  Mustafa Pashja

  • Librazhd               Mariglen Disha                  Shefki Çota

  • Përrenjas            Nuri Belba                           Suzana Topi

  • Qarku Lezhë

  • Lezhë                    Pjerin Ndreu                      Pashk Gjoni

  • Kurbin                   Majlinda Cara                    Behar Haxhiu

  • Mirditë                 Ndrec Deda                        Albert Melyshi                     Mark Ruçi

  • Qarku Dibër

  • Dibër                     Rahim Spahiu                     Ismail Uka                         Naim Gazidede

  • Mat                        Agron Malaj                       Skender Gjuci

  • Klos                        Ilmi Hoxha                          Bedri Hoxha

  • Bulqizë                 Festime Mjeshtri                    Dëfrim Fiku

  • Qarku Berat

  • Skrapar                 Adriatik Meta                    Euglen Mustafallari

  • Polican                  Adriatik Zotkaj                   Behar Xhaferaj                        Florian Qamo

  • Berat                     Ervin Demo                         Zija Ismaili

  • Dimal                     Juliana Mema                    Gentian Meçi                          Dritan Sula

  • Kuçovë                 Kreshnik Hajdari                 Lefter Maliqi                            Ilirjan Koxhaj

  • Qarku i Durrësit

  • Durrës                  Emirjana Sako                    Igli Cara

  • Shijak                    Elton Arbana                      Rezeart Tusha

  • Krujë                     Artur Bushi                         Agron Loka                              Sabah Sheta

  • Qarku Korçë

  • Korçë                    Sotiraq Filo                          Ledina Alolli

  • Pogradec             Ilir Xhakolli                          Zini Tollozhina

  • Devoll                   Eduard Duro                       Elvis Hajdërlli

  • Maliq                     Gëzim Topçiu                     Alfred Gega

  • Pustec                  Palë Kolevski                      Pandi Jani

  • Kolonjë                Erion Isai                              Et’hem Lumani

  • Qarku Gjirokastër

  • Gjirokastër         Flamur Golemi                  Dorjan Lani                                  Shemsho Lamaj

  • Përmet                 Alma Hoxha                      Edmond Komino

  • Këlcyrë                 Klement Domi                   Arjan Kasaj

  • Tepelenë             Tërmet Peci                        Baftjar Imeri

  • Memaliaj             Gjolekë Guci                      Albert Malaj

  • Libohova              Leonard Hide                     Adil Xhelili

  • Dropull                 Dhimitë Toli                        Thanas Maneka

  • Qarku Kukës

  • Kukës                    Safet Gjici                            Admir Sinamati

  • Tropojë                 Rexh Byberi                        Besnik Dushaj

  • Has                         Halit Mulaj                          Miftar Dauti

  • Qarku Vlorë

  • Vlorë                     Ermal Dredha                     Hysni Sharra

  • Selenicë               Nertil Bellaj                         Leonard Rakipaj

  • Delvinë                 Besmir Veliu                       Ilir Mehmeti

  • Finiq                      Romeo Cakulli                  Leonidha Kristo

  • Himarë                 Jorgo Goro                          Fredi Beleri

  • Konispol               Erges Dule                           Fatmir Shero

  • Sarandë               Olti Caci                                Ardit Cikuli                                 Skënder Muço

  • Qarku Fier          

  • Fier                       Armando Subashi              Evdar Kodheli                              Eriselda Zotaj Çelaj

  • Lushnje                 Eriselda Sefa                     Eduart Sharka

  • Mallakastër           Qerim Ismaili                     Resmi Shanaj                              Agron Kapllanaj

  • Roskovec             Majlinda Bufi                      Erdit Hazizaj

  • Patos                    Fatjon Duraj                      Sofije Alushaj                                Pranvera Rizai

  • Divjakë                 Josif Goreja                       Aurel Malko

/rtsh.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button