Kronika

SPAK urdhër arrest për Ahmetajn/ Gjykata e Posaçme miraton kërkesën e prokurorisë

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka miratuar urdhër arrestin për ish-ministrin Arben Ahmetaj.

Urdhër i arrestit do t’i dorëzohet Policisë së Shteti për ta ekzekutuar. Ahmetaj është larguar nga Shqipëria ditën kur SPAK i dërgoi letrën Kuvendit të Shqipërisë për të marrë lejen për arrestim dhe avokatët e tij thonë se ish zv.kryeministri ndodhet në Angli.

Në këtë rast policia do të kërkojë ndihmën e Interpolit për arrestimin dhe më pas nis një procedurë e gjatë e kërkesës dhe gjyqit për ekstradim, të cilat evitohen vetëm nëse Ahmetaj kthehet vetë me dëshirë.

Një javë pasi 117 vota i lanë duar të lira SPAK për Arben Ahmetaj, Gjykata e Posaçme pranoi dy kërkesat e prokurorëve të Posaçëm për kontrollin e disa banesave të dyshuara se i përkasin ish funksionarit, si dhe vendosi sekuestro preventive.

Sipas njoftimit të SPAK kontrollet janë ushtruar në 7 banesa, në të cilat janë sekuestruar dokumenta, kompjuterë lap-topë, telefona celularë USB, dhe materiale të cilat do të verifikohen.

Vendimi i gjykatës vjen në kohën kur së bashku me hetimin pasuror ndaj ish ministrit dhe ish zëvendës kryeministrit po zhvillohet dhe për korrupsion në gjashtë episode si dhe për pastrim parash. Avokatët e Arben Ahmetaj kanë deklaruar se ai është larguar nga Shqipëria para e kuvendi të shqyrtonte kërkesën e SPAK , i cili ndonëse kërkoi autorizim për ti kërkuar gjykatës masë arresti për ish funksionarin, ky vendim nuk është shpallur ende.

Arben Ahmetaj si ish-ministër i financave dhe ekonomisë u vendos nën hetim për dosjet e inceneratorëve, mbas këqyrjeve në një kompjuter që i përket Klodian Zotos, i cili rezultoi se kishte paguar e prenotuar udhëtime luksoze për ish funksionarin, vlera e të cilave u llogarit nga SPAK në shumën e 34 mijë eurove.

Për hetimet SPAK i referohet një sërë dëshmish të biznesmenëve për që tregojnë se vilat në Palasë dhe në Hamallaj janë të lidhura me Arben Ahmetajn ndërkohë që nga një telefon blackberry i sekuestruar janë përftuar mesazhe dhe komunikime edhe me persona të tjerë, zyrtarë ish-zyrtarë dhe biznesmenë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button