☀️
Tiranë 16°C · Kthjellët 05 Nëntor 2026
S&P 500 7,689 ▲1.58%
DOW 53,356 ▲3.03%
NASDAQ 25,737 ▲1.44%
NAFTA 88.30 ▲0.2%
ARI 4,136 ▲1.54%
💱 VALUTAT
EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694 EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694
₿ CRYPTO
BTC $80,372 ▲ +2.41% ETH $2,415 ▲ +3.98% XRP $1.3188 ▲ +2.94% SOL $96.5800 ▲ +3.62%
S&P 500 7,689 ▲1.58 % DOW 53,356 ▲3.03 % NASDAQ 25,737 ▲1.44 % NAFTA 88.30 ▲0.2 % ARI 4,136 ▲1.54 % S&P 500 7,689 ▲1.58 % DOW 53,356 ▲3.03 % NASDAQ 25,737 ▲1.44 % NAFTA 88.30 ▲0.2 % ARI 4,136 ▲1.54 %
EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694 EUR/USD 1.1237 EUR/GBP 0.8341 EUR/CHF 0.9179 EUR/ALL 91.1860 EUR/MKD 61.4970 EUR/RSD 117.5878 EUR/TRY 56.2245 EUR/JPY 177.95 EUR/CAD 1.5694
05 Nën 2026
Breaking
Sporti

Statistika/ Muriqi merr faqet e para të shtypit spanjoll, kur 23 gola nuk mjaftojnë për të evituar rënien nga kategoria

Sezoni futbollistik 2025-2026 është një paradoks i madh për Vedat Muriqin pasi edhe pse shënoi plot 23 gola nuk mundi që të mbante në La Liga ekipin e tij.

Me këto shifra “Pirati” ka hyrë në një klub të veçantë sulmuesish, të cilët edhe pse kanë shënuar mbi 20 gola nuk kanë mundur që të mbajnë në elitën e futbollit spanjoll skuadrat respektive.

Numri 9 nga Prizreni me statistikat e këtij sezoni ka hyrë në një grup special sulmuesish. Enrique Castro me Sporting në 1975-76 shënoi 21 gola, por në fund të sezonit skuadra e tij zbriti në Secunda Division. E njëjta gjë i ndodhi edhe Morena-s, i cili në sezonin 1979-80 nuk mundi të shpëtonte Rayo-n edhe pse ishte autor i 21 golave.

Për të gjetur një tjetër rast të ngjashëm në shekullin e 21-të është shembulli i Jimmy Floyd Hasselbaink. Sulmuesi holandez shënoi plot 24 gola në 1999-2000, por nuk mundi që të shpëtonte Atlético de Madrid.

Një tjetër statistikë tregon se Muriqi i vetëm ka mbajtur peshën e të gjithë ekipit. Numri i tij i golave është 23 ndërsa pjesa tjetër e skuadrës ka shënuar vetëm 24 gola.

Komentet

Bëhu i pari që komenton!

Lini një Koment të Ri

Për t'u përgjigjur një komenti specifik, kliko butonin 💬 Përgjigju poshtë atij komenti.

🔒 Komenti juaj do të publikohet pas miratimit nga moderatori.