Rajoni

Terroristët e PKK në Siri urdhëruan një sulm vdekjeprurës me bombë në Stamboll, pranon autori

Shtetasja siriane Ahlam Albashir është kapur e gjallë pasi ajo kreu një sulm terrorist në rrugën e zhurmshme të këmbësorëve Istiklal, shkruan Anadoly Egency.

Autori i sulmit terrorist vdekjeprurës në rrugën popullore të këmbësorëve Istiklal të Stambollit mori urdhrin nga grupi terrorist YPG/PKK në Siri, thanë të hënën autoritetet turke.

Pamjet nga 1200 kamera vëzhgimi treguan lëvizjet e terroristes derisa ajo mbërriti në Taksim për të lënë bombën dhe më pas mori një taksi nga vendi i sulmit për të udhëtuar në lagjen Esenler të Stambollit, tha në një deklaratë Departamenti i Policisë së Stambollit.

Policia bastisi 21 adresa për personat që u zbulua se ishin në kontakt me autorin e sulmit terrorist në Taksim, shtoi ajo.

“Gjatë operacionit, 46 persona u kapën dhe u arrestuan dhe u zbulua se personi që la bombën shkoi në një adresë në rrethin Kuçukçekmeçe”, thuhet në njoftim.

Ahlam Albashir, një shtetase siriane që kreu sulmin, u kap e gjallë në adresën e saj në orën 2:50 të mëngjesit me orën lokale të hënën (2350 GMT e diel).

Gjatë marrjes në pyetje nga policia, e dyshuara tha se ishte trajnuar si oficere speciale e inteligjencës nga grupi terrorist PKK/PYD/YPG dhe se ajo hyri ilegalisht në Turqi përmes Afrinit të Sirisë.

Terroristja pranoi se ajo kishte kryer sulmin me bombë rreth orës 16:20 (1320 GMT) të dielën, duke marrë urdhrin e veprimit nga selia e organizatës terroriste PKK/PYD/YPG në Kobani të Sirisë.

Më herët të hënën, ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu tha se autori që la bombën në rrugën e mbushur me njerëz të frekuentuar nga blerësit dhe turistë u arrestua.

Udhëheqësit botërorë dënuan sulmin terrorist në Avenue Istiklal të Stambollit që la të paktën gjashtë persona të vdekur dhe 81 të plagosur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button