Kronika

Tjetër incident detar në Adriatik! Peshkarexha përplaset me velierën britanike, shpëton ekuipazhin

Një incident tjetër ka ndodhur gjatë natës në Adriatik. Një peshkarexhë dhe një velierë e vogël me flamur këndz janë përplasur në det të hapur.

Forcat e ditëve bregdetare kanë një operacion kërkimi-shpëtimi në det të hapur, por veliera me çift anglez në bord është tërhequr nga vetë anija e peshkimit. Mësohet si peshkatrë dhe si dy shtetasit anglezë, një çift, që ndodhin në bordin e velierës “Moon Child” nu kanë pësuar dëmtime të tronditjes nga përplasjet.

Veliera me port regjistrimi Liverpulin filloi nga Korfuzi dhe po lundronte drejt Malit të Zi kur përplaset me peshkarexhën “Perëndesha”. Pas goditjes, kapiteni i peshkarexhës ka njoftuar dispeçerinë e peshkimit për ngjarjen dhe më vonë është njoftuar QNOD.

Paraprakisht deklarohet se ngjarja ka ndodhur rreth 15 milje larg. Veliera është përplasur në pjesën tjetër e bashit me peshkarexhën që kishte dalë për gjueti në det. Për shkak kanë pësuar dëme të dyja mjetet. Velierës i është këputur dhe direku. Në pritje të ndihmës, peshkarexha “Perdesha” me 5 anëtarë në bord e ka transportur velierën drejt portit të Durrësit që shfaqet të dukshme edhe detajet e aksidentit në një zonë që trafiku nuk është i rënduar.

Brenda më pak se 24 orë ky është incidenti i dytë. Një ditë më parë si përplasjet nga trageti i linjës Durrës-Bari u mbyt anija e peshkimit “Elton I”, ndërsa politika kufitare shpëtoi nga mbytja ekuipazhin e saj që arriti të përdorë mjetin e shpëtimit që kishte në anije, pak çaste para financimit. së peshkarexhës.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button