Politika

“La Stampa”: “Giorgia e Shqipërisë”, katër ditët e Melonit në “Tokën e Shqiponjave”

Duhej të ishte një shëtitje pak orëshe brenda ditës, por u kthye në një festë katër-ditore shqiptare, në plazhet smerald të bregdetit të Adriatit midis, Vlorës dhe Dhërmiut.
Qëndrimi i kryeministres italiane, Giorgia Meloni në Tokën e Shqiponjave duhet të jetë kujdes sot, për të dhe familjen e saj, vajzën e Ginevrës dhe të sajën e saj Andrea Giambruno, kunatin e saj dhe ministrinë e Bujqësisë, Francesco Lollobrigida dhe motrën e Arianna, plus disa pakëtorë të ngushtë.
Një vizitë shumë private, të cilat vetëm pak turistë kanë mundur të kapin. Dhe kjo kërkon një aparat nga toka dhe nga deti.
Kryeministrja ishte e historisë së saj të parë  , Edi Rama , në vilën e madhe të bregdetit për një kryeministrat shqiptarë, kompleks i strukturave nga disa ndërtesa që ngjiten në kodër, me një pamje dhe perëndimin e diellit që të lë pa frymë, tarraca dhe katër kate dhomash në kep, dhe mbi të gjitha nuk mund të ankorimit direkt nën vendkalimin që ngjitet mes pishave të detit dhe të çon në rezidencë.
Dhe e gjitha ishte për të eksploruar plazhet e bukura dhe jo tamam të pacenuara të vendit, të cilat, siç bëjnë shaka vetë shqiptarët “ këto vit janë të kolonizuar nga ju, dëgjohet të flitet vetëm italisht, nuk duroj dot më!”
Mbërritja ishte të hënën: skuadra e Meloni kishte lëvizur me tragetin e kompanive greke Starlines, por shërbimi menaxhohet nga shqiptarët, të cilët nuk e njohin, thonë disa burime.
Për ta pritur atë në portin e Vlorës kishte zbritur vetë Rama, i cili e ka parë këtë herë në publikun e muajit dhe më në fund vizita ndodhi.
Transferimi me makinat blu në pallatin veror, kamerierët dhe shërbëtorët që janë parë disa herë të hyjnë e dalin nga rezidenca. Dhe më pas, udhëtimi në Jug, pardje: një motobarkë e madhe për të marrë, duke u nisur drejt Dhërmiut, ku Edi Rama ka shtëpinë e saj.
Dhe ka pasur një takim edhe me ish-kryeministrin britanik Tony Blair, tashmë këshilltar i Ramës, i cili kishte filluar në Shqipëri të dielën me helikopter, ashtu siç ka bërë disa vite.
Ai qëndron në Himarë, shumë afër Dhërmiut, por darka me dy kryeministrat do të bëhej në Vlorë, që ishte edhe kryetari i Bashkisë së qytetit. Dhe pastaj, Blair do të përsëritej.
Pamjet e pakta të kryeministrit, të publikuara ekskluzivisht nga La Stampa, janë realizuar nga turistët që panë motobarkën që shkojnë në të vinte.
Kjo është padyshim vera shqiptare, me një bum prej 6.5 milionë pushuesish, nga të gjithë gjysmë milioni vetëm nga vendi ynë. Ka qenë vetë Rama ai që ka festuar, duke nënvlerësuar një postim ironik, ku krahason një fotomontazh turmën e italianëve që zbrisnin nga anijet me shqiptarët e dëshpëruar që zbarkuan në brigjet tona në vitin 1991 nga “Vlora” e famshme.
Para Melonit, edhe këngëtarja shqiptare Dua Lipa kishte zgjedhur Dhërmiun për relaksin veror. Në pamjen e motoskafit të kryeministrit nën rezidencën e Ramës, dëgjohet dikush duke komentuar: “Tani e kupton pse gjithë kjo politikë”  dhe përsëri “ edhe ajo vjen me gomone nga Brindizi”.
Pothuajse 5 mijë italianë në Vlorë, ku qëndrojnë kryeministrat dhe ku do të takohen përsëri sot me Ramën dhe aty ndodhet edhe selia e konsullatës së përgjithshme. Por gjatë festave shumë private të kryeministrit nuk pati asnjë rast për të takime me asnjë prej tyre.
Mirëpo, mes darkave dhe plazhit, vizita shqiptare nuk ishte vetëm një mundësi pushimi. Ka shumë dosje të hapura dhe të ndara me kolegun nga Tirana.
Duket se kryeministrja Meloni i ka kërkuar edhe kolegut të saj Rama për kandidaturën e Romës për organizimin e Expo.
Së fundi, ka një projekt për këtë aktuale që do të ndërtojë një bërthamor qendror në Shqipëri, por me investime italiane.
Mesazhet gjeopolitike, një për të gjithë të gjithë të Ballkanit, me Shqipërinë aleate të madhe të Perëndimit, dhe atyre ekonomike, Meloni dhe Rama janë shumë më tepër se partnerë.
Miq të veçantë, “vëllai Italisë dhe motra e Shqipërisë” ka bërë shaka ai në një intervistë për La Stampa. Së shpejti do të dimë edhe se çfarë solli pushimi mes ujërave transparente të Vlorës dhe Dhërmiut, në aspektin ekonomik dhe gjeostrategjik./ La Stampa.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button