Ekonomia

Ekonomia

AMA dhe operatorët e tregut audioviziv synojnë të ndërtojnë metodologji për matjen e audiencës

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), në bashkëpunim me grupet e interesit, synon të ndërtojë një metodologji për matjen e audiencës…

Read More »

Revista amerikane “News Week”: “Rejsi Farma”, importuesi më i madh i markave ndërkombëtare në Shqipëri

Revista e njohur amerikane “News Week”, në një speciale të titulluar “Shqipëria, ylli në ngjitje i Europës”, teksa flet për…

Read More »

Rama me investitorët sauditë: Forcim i marrëdhënieve bilaterale dhe rritje e bashkëpunimit ekonomik

Kryeministri Edi Rama mikpriti dje misionin e investitorëve nga Arabia Saudite. Kryeministri Rama ndau në rrjetet sociale pamje nga darka…

Read More »

Bashkimi i tregjeve energjetike Kosovë-Shqipëri, arritje e rëndësishme për të dyja vendet

Kosova dhe Shqipëria së bashku do të jenë pjesë e një blloku të rëndësishëm energjetik dhe rajonal me rëndësi ekonomike,…

Read More »

Ukraina në ekonominë shqiptare – 51.9 mln euro shkëmbime tregtare në 2023-shin, më shumë se një vit më parë

Dy vite nga lufta në Ukrainë kanë ndryshuar shumë gjëra në skenën globale, si në rendin politik dhe juridik, ashtu…

Read More »

Samit për Ukrainën në Tiranë! Zelensky nderon Ramën me Urdhrin e Princit ‘Jaroslav i Urti’, nënshkruhet Traktati i Miqësisë dhe Bashkëpunimit mes dy vendeve

Takimi i Nivelit të Lartë “Ukrainë – Europa Juglindore” zhvillohet sot në Tiranë, me pjesëmarrjen e vetë Presidentit të Ukrainës,…

Read More »

FMN i kërkon qeverisë shqiptare rivendosjen e TVSH-së në sigurime në vitin 2026

Qeveria shqiptare mund të rikthejë aplikimin e tatimit mbi vlerën e shtuar në sigurime në vitin 2026. Në raportin e…

Read More »

Liderët e BE-së sigurojnë dy miliardë euro për Ballkanin

Suksesi i samitit të Bashkimit Evropian (BE), që u zhvillua të enjten në Bruksel, ku u miratua vendimi për ndihmë…

Read More »

Shqipëria në panairin e turizmit “Fitur” në Madrid”, Rama: Oaz i parajsave të vogla dhe mikpritjes shpirtërore

Shqipëria do të prezantojë potencialet e saj turistike përmes një agjende të nivelit të lartë nën organizimin e Ministrisë së…

Read More »

Pse Ballkani Perëndimor do të bëhet streha e ardhshme e nomadëve dixhital në Europë?

Europa është destinacioni i çdo nomad-i dixhital për marrjen e copëzave të kulturës dhe pasur mundësinë të udhëtosh nga shteti…

Read More »
Back to top button