Sporti ne bote

Juves i mjafton Kean, Verona krijon dhe akuzon por nuk merr asgjë

Juventus mposht Veronën 1-0, siguron fitoren e pestë radhazi dhe vazhdon ngjitjen e tij, duke arritur në zonën e Champions League. Ndeshje e ndezur ajo e Bentegodit, ndaj një Verone në vështirësi të madhe, së cilës nuk i mungon angazhimi, me përpjekje të jashtëzakonshme për të gjetur rrugën e golit. Pas një pjese të parë të ekuilibruar, ndeshja u vendos nga Kean në minutën e 61-të, me asistimin e  Rabiot. Vendasit, në humbjen e 9-të radhazi, protestojnë për një lojë të parregullt në zone  nga ana e  Danilos (75′), më pas Di Bello jep penallti për një kontakt Bonucci-Verdi, por VAR e korrigjon. Në shtesë u përjashtua Alex Sandro (92′).

Tri pikë me përpjekje minimale dhe vuajtje të madhe deri në 95′. Kështu mund të përmblidhet mbrëmja e Juventusit, e cila nuk magjeps, por sjell fitoren e pestë radhazi pa pësuar gol dhe tashmë vë në vëmendje Milanin, ndërsa Napoli mbetet shumë larg me 10 pikë avantazh. Allegri e ka gjithmonë justifikimin e mungesave të shumta, por nuk ka dyshim që kjo skuadër është sa cinike aq edhe jo shumë e bukur për t’u parë.

Në fund ajo që ka rëndësi është rezultati dhe fusha e lojës tha se Zonja e Vjetër po rikthehet dhe se do t’u japë të gjithëve një kohë të vështirë për të rifituar Championsin që fatkeqësisht e la në fazën e grupeve këtë vit. Për titullin, megjithatë, gjithçka është në këmbët e lojtarëve të Napolit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button