Maqedonia

Kocijançiq: Presim të votohet kryetari i Kuvendit dhe qeveria e re në Maqedoni

Komisioni Evropian pret që të gjithë liderët politik dhe institucionet në Maqedoni të lejojnë proceset demokratike në vend që përfshinë edhe votimin e kryetarit të ri të Kuvendit, si edhe qeverinë e re, pa vonesa, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Siç raporton korrespondenti i AIM-së nga Brukseli, kjo u bë e ditur nga zëdhënësja e Komisionit, Maja Kocijançiq, përmes konferencës për shtyp.

Ajo ka bërë të ditur se KE-ja është duke e përcjellur situatën në Maqedoni dhe vazhdimisht flasin për respektim të rezultatit zgjedhor, si edhe për formim të qeverisë bazuar në shumicën parlamentare që tani ekziston.

Sipas Kocijançiq, pritshmëritë e BE-së janë që deri në fund të javës në Maqedonit ë ketë kryetar të ri të Kuvendit, e më pastaj edhe qeveri të re, brenda dy javësh

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button