Politika

ODIHR nis “lëvizjet”, shefja e misionit i shkon në zyrë Ilir Metës

Burime për mediat bëjnë me dije se në orën 10:30 në selinë e Partisë së Lirisë pritet të mbërrijë Shefja e Misionit të Vëzhguesve të ODIHR, Glover. Ajo pritet të zhvillojë një takim me kreun e kësaj force politike, Ilir Meta, deputeti dhe drejtuesi i partisë së Lirisë.
Shefja e misionit të ODIHR, Audrey Glover ka nisur turin e takimeve me faktorët politik pjesëmarrës në zgjedhjet e 14 majit.  Agjenda e saj nisi me opozitën, duke u ndalur fillimisht në selinë e Partisë së Lirisë për tu takuar me Ilir Metën dhe përfaqësues të  këtij subjekti politik.
Zonja Glover duket se e ka hedhur pas të shkuarën pasi në mesditë pritet te takohet edhe me Sali Berishën, i cili  dikur e kishte shpallur “armike” shefen e ODIHR, por sot i hap dyert e zyrës për të.  Në kuadër të zgjedhjeve, Audrey Glover  pritet që të mërkurën të takohet edhe me përfaqësues së Partisë Demokratike.

Gjatë prezantimit të saj disa ditë më parë, Shefja e misionit vëzhgues të OSBE/ODIHR, Audrey Glover, deklaroi para gazetarëve se çfarë ndodh para dhe pas zgjedhjeve të 14 majit, është po aq e rëndësishme sa dita e zgjedhjeve.

Ajo vuri theksin e vullnetit politik për të zbatuar ligjet në fuqi, ndërsa nënvizoi se misioni i ODIHR-it ka vetëm një rol parashikues dhe nuk është politika e zgjedhjeve.

“Të gjithë anëtarët e OSBE-së për të zgjedhur në me këto standarde. Ne do të lëmë faktet që të flasin për të vërtetën. Ne do t’i kushtojë elementeve: punës së administratës zgjedhore dhe veçoritë e rekomandimeve të mëparshme, frymës së fushatës, objekteve të rënda në proceset zgjedhore dhe kufizimeve të pakicave dhe aksesit të AKP-së në proces. Më kujdes shikojmë se si financojmë fushatat zgjedhore dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në lidhje me zgjedhjet. Implementimi i ligjit është po aq i rrezikshëm sa ligji vet. Dhe për të drejtëver vullnet”,  tha Glover.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button