Politika

Basha: Narkopolitikanët janë të paprekshëm

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi pas votimit në Kuvend të mospranimit të kërkesës së prokurorisë për t’i dhënë leje për të arrestuar Saimir Tahirin, theksoi se “treguesi më i mirë që krimi ka zaptuar Shqipërinë është puna e këtij Kuvendi”.

“Që pas ardhjes në pushtet të Edi Ramës, është rasti i vetëm në historinë e botës që është marrë më shumë me punët e kriminelëve sesa me ekonominë apo shëndetësinë”, deklaroi Basha nga foltorja e Kuvendit.

“Kjo është hera e parë që Kuvendi hedh poshtë kërkesën e prokurorisë për heqjen e imunitetit të një deputeti. U është hequr imuniteti të majtëve e të djathtëve, për akuza të rënda, të lehta dhe qesharake. Por, arsyeja për këtë qëndrim të Kuvendit është e thjeshtë: sot, ky Kuvend është kthyer në vulën e narko-shtetit “Rama-Tahiri”. Narkopolitikanët janë të paprekshëm”, shtoi Basha.

One Comment

 1. Zoti Basha, ne se ka prova ish ministri Tahiri te hetohet dhe te ndeshkohet. Por, cfar kemi par deri tani, ka vetem amendesime, akuza pa baza, pa prova. Ka vetem luft politike . Kjo u duk qe e caktimine nje treshe prokuroresh krahinor, Tropojan, sikur skishte asnje prokuror tjeter nga gjith SHqiperia. Cfaqja qe pam sot ne parlamentin shqiptar, na cuditi ketu ne Amerik, Sot ishte per te qeshur dhe per te qar.
  Per te qeshur se pam nga nje tabel, per sejclin deputet te PD si kemboret qe u varen baktive e kafsheve ne qaf, me nje ndryshim qe keta e mbanin para fytyres pankarten me mbishkrimin Qeveri Kriminale. Per te qar ishte se na atotabela pame ish presidentin Sali Berisha, qe urdheroi hapjen e depove me arm emunicjone te ushtris shqiptare, ku per pasoi u vran mbi 3500 vete dhe vazhdojn vrasjet cdo dit e jave, sepse armet su dorzuan. E pam edhe sot ne GJIrokaster. U pam juve zoti Basha, qe akuzoheni per shperdorim apo vjedhje te
  320000 e me shum Erove qe u zhduken si koka e kripes ne rrugen Durres Morin, kur shitet detin Greqis, kur mvartesit tuaj vran kater qytetar paqesor, kur nga cadra e marezis, benit thirje per revolucjon te armatosut.
  Pam Fatmir Mediun qe se bashku me trafikant te tjer varosi 26 qytetar allexhinj ne fabriken e vdekjes ne Gerdec, pa llogaritur hetimin nnga drejtesia Italjane qe sic shkruhhet e denoi me kater vjet burk, por lobimi i Berishes e shpetoi SHkruan Tema dje.
  Vetem hajdutet e LSI qe kan len nam ne porte, sidomos ne Durres dogana e kudo ku drejtan ne kariket e shtetit, si pam me pankarta ne qaf, por qe sot bejn enjgjellin sikur te mos i dijn shqiptaret bemat e shum prej pushteareve te LSI, qe kan ngren ne te dyja krahet.
  Per turpin tuaj para se te meret drejtesia u muart ju me akuzat ndaj Tahirit, duke kompromentuar procesin, me ose pa dashje, e politizuat aq shum sa edhe sikur te jen te verteta akuzat tuaja, su beson askush ne tellallin qe beni.
  Per te qeshur e per te qar esht edhe me deputetet e LSHLIS, qe kan qen pjes e pushtetit para dy muajsh dhe kan mbi vehte me qinra akuza per pushtetar te niveleve te ndryshme duke filluar nga presidenti aktual Ilir Meta , deri tek ministra e doganjer apo nenpunes te dikastereve te ndryshme qejan mar me koorupsjon dhe vehten e heqin si enjgjej.
  Presim me padurim Vettingun, per te pastruar olitken shqiptare nga ajdutet, trafikantet qe ishin pa shtepi dhe sot jan me vila, luksoze, kan biznese apo kan leshuar objekte dhe marin qira te majme. Bejn shpenzime te shterenjta brena e jasht vendit.
  ,
  ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button