Bota

Biden-Erdogan: Qeveria amerikane do të vazhdojë të mbështesë shitjen e avionëve luftarakë F-16 për Turqinë

Presidenti amerikan Joe Biden tha të martën se qeveria e tij do të vazhdojë të mbështesë shitjen e mundshme të avionëve luftarakë F-16 në Turqi.

Deklaratat erdhën gjatë një takimi me dyer të mbyllura midis presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Biden në margjinat e samitit të G-20 në Bali, Indonezi, ku ata diskutuan marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve, veçanërisht çështjet e tregtisë dhe sigurisë, dhe zhvillimet rajonale. , sipas një deklarate të Drejtorisë Turke të Komunikimeve.

Biden falënderoi Erdoganin për përpjekjet e tij për të ndihmuar në heqjen e pengesave në marrëveshjen e grurit të Stambollit dhe për të rifilluar eksportet nga portet e Ukrainës, thuhet në deklaratë.

Presidenti amerikan tha gjithashtu se Turqia është një “aktor i rëndësishëm” në procesin e pranimit të Suedisë në NATO, shtoi ajo.

Gjithashtu, Biden i përcolli ngushëllimet e tij Erdoganit për sulmin terrorist vdekjeprurës të së dielës në Stamboll.

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe 81 u plagosën në shpërthimin e së dielës, për të cilin qeveria turke konfirmoi se ishte kryer nga grupi terrorist YPG/PKK.


Marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Uashingtonit janë acaruar vitet e fundit për shkak të bashkëpunimit të SHBA-së me grupin terrorist YPG/PKK në Siri, dështimit të saj për të ekstraduar kreun e kërkuar të Organizatës Terroriste Fetullah (FETO), mosmarrëveshjeve rreth blerjes së S-së nga Turqia nga Rusia. Sistemi i mbrojtjes ajrore 400 dhe sanksionet e Uashingtonit ndaj Ankarasë.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se po bashkëpunojnë me YPG/PKK-në në veri të Sirisë për të luftuar grupin terrorist Daesh/ISIS, por zyrtarët turq thonë se përdorimi i një grupi terrorist për të luftuar një tjetër nuk ka kuptim, moralisht apo ndryshe.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button