Rajoni

Bullgaria riafirmoi mbështetjen e saj për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor me kusht

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev konfirmoi mbështetjen kategorike dhe të qëndrueshme të Bullgarisë për integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor në një takim me Sekretaren e Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal me qendër në Sarajevë, Maylinda Bregu. Në lidhje me Maqedoninë e Veriut, Stoev theksoi nevojën për të respektuar Marrëveshjen e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit të vitit 2017, si dhe përpjekjet e palës bullgare për të intensifikuar dialogun dypalësh dhe për të rikthyer besimin në të gjitha nivelet, njoftoi Ministri e Jashtme Bullgare.

Më herët të premten, në një forum në Madrid, Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punët e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrell i bëri thirrje Bullgarisë të jetë më fleksibile në çështjen e zgjerimit të BE, raportoi Reuters. Agjencia kujtoi se këtë javë udhëheqësit e BE riafirmuan premtimin e anëtarësimit në BE për Ballkanin Perëndimor 18 vjet më parë, por nuk u zotuan për një datë të caktuar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button