Ekonomia

Frutat që shuajnë etjen dhe ju mbajnë të hidratuar në ditë të nxehta

Temperaturat e larta dhe vapa përvëluese imponojnë nevojën për të shuar etjen dhe për të qëndruar sa më të hidratuar.

Për të siguruar që të qëndroni të hidratuar, frutat na vijnë në ndihmë. Sidomos në verë, rezulton shumë i dobishëm në plotësimin e sasisë ditore të ujit që nevojitet për të kaluar orët më të nxehta.

Prandaj, frutat, të pasura me ujë, minerale dhe vitamina, mund të jenë shumë të dobishme për shëndetin në tërësi dhe gjithashtu mbajnë organizmin të hidratuar.

Kumbullat- Kumbullat përbëhen nga rreth 85% ujë dhe gjithashtu përmbajnë vitamina A-B1-B2 dhe C, si dhe minerale si kalium, fosfor, kalcium dhe magnez. Ky frut ka një funksion të rëndësishëm antioksidues dhe është i dobishëm për mëlçinë për të ndihmuar procesin e sekretimit të tëmthit.

Pjeshkë- Pjeshka përmban pothuajse 90 përqind ujë dhe është e pasur me kalium, fosfor dhe vitaminë C. Ky frut ka shumë veti që janë thelbësore për shëndetin tonë, është tretës, pastrues dhe ka shumë antioksidantë që ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të plakjes.

Boronica- Boronicat përmbajnë 85 përqind ujë, gjë që i bën ato hidratues të shkëlqyeshëm. Boronicat ofrojnë shumë elementë të tjerë të vlefshëm për trupin tonë, duke përfshirë vitaminat A, D dhe E, si dhe një sërë mineralesh si fosfori, kaliumi dhe magnezi. Boronica është një antioksidant i shkëlqyer, por gjithashtu ka veti antitrombocitare dhe anti-inflamatore.

Pjepri- Pjepri përmban 95 përqind ujë. Falë karotinës së tij, ky frut nxit nxirjen dhe mbështet sistemin e tretjes, ndërsa vitamina K dhe magnezi mbështesin shëndetin e kockave, ashtu si vitamina C e cila rrit sistemin imunitar.

Luleshtrydhet- Luleshtrydhet kanë një përmbajtje shumë të lartë uji, rreth 98% të përbërjes së tyre. Për këtë arsye, vetitë e saj freskuese janë të njohura, por luleshtrydhet janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C, kaliumit (i cili ndihmon diurezën) dhe flavonoideve, komponimeve anti-inflamatore dhe antioksiduese.

Qershitë- Qershitë përmbajnë rreth 87 përqind ujë dhe ndër elementët më të rëndësishëm të pranishëm në këtë frut janë antocianinat, të cilat ndihmojnë në kufizimin e ndjesisë së dhimbjes. Përveç kësaj, qershitë janë antioksidantë dhe sipas disa studimeve, ndihmojnë në reduktimin e faktorëve të rrezikut që lidhen me sëmundjet e zemrës.

Shalqini- Shalqiri është 95 përqind ujë dhe ka pak sheqer, pavarësisht shijes së tij shumë të ëmbël. Përveçse shuan shumë etjen, ky frut ndihmon në luftimin e kolesterolit dhe mbrojtjen e lëkurës nga efektet e dëmshme të rrezeve të diellit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button