Sporti

Guardiola refuzon ftesën e Katarit dhe zbulon se çfarë do të bëjë gjatë Kupës së Botës

Pep Guardiola ka refuzuar një ftesë për të shkuar në Kupën e Botës në Katar. Dhe në vend të kësaj ai do ta ndjekë kompeticionin më të rëndësishëm në botën e sportit nga rehatia e divanit të tij – me një gotë verë në dorë.

Trajneri i Manchester City-t do të shohë shumë nga lojtarët e tij të udhëtojnë drejt Katarit, me Kupën e Botës që do të nisë më 20 nëntor. Kjo do të thotë se ai nuk do të ketë një ndeshje të Premier League për të përgatitur mes ndeshjes së fundit me Brentford më 12 nëntor derisa Citizens të përballen me Leeds më 28 dhjetor.

Por në vend që të fluturojë për në Katar me një mision për të zbuluar talente, Guardiola dëshiron ta shijojë Kupën e Botës si tifoz në banesën e tij luksoze në Mançester.

Ai gjithashtu do t’u japë disa ditë pushime Erling Haaland dhe Riyad Mahrez përpara stërvitjeve me mot të ngrohtë në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Guardiola tha: “Mënyra më e mirë për të shijuar ndeshjet e Kupës së Botës është në shtëpi me verë të kuqe. Do të kemi një ose dy javë pushim dhe më pas do të punojmë këtu, ndoshta do të shkojmë në Abu Dhabi, ndoshta do të organizojmë një miqësore. Nuk është e sigurt, por ne do të stërvitemi, do të kthehemi më 28 dhjetor dhe do të jemi gati sa më shumë për rikthimin.

“Ne do të kalojmë tre javë këtu në kohën e dimrit në Mançester. Pastaj bëjmë një pushim me seanca të mira stërvitore dhe mot të mirë atje ku janë pronarët tanë. Nuk është 100 për qind e konfirmuar, por ne do të përpiqemi”.

City ka edhe katër ndeshje të tjera para Kupës së Botës, duke filluar kundër Sevilla-s në Champions League mbrëmjen e sotme. Julian Alvarez pritet të drejtojë sulmin me Haaland akoma i ndalur nga një dëmtim.

Alvarez zbuloi se Guardiola ka zgjedhur Argjentinën si kombëtaren favorite për të shkuar deri në fund dhe për të ngritur trofeun ikonë në Doha muajin e ardhshëm.

Alvarez tha: “Po, doli kur po bisedonim me shokun e skuadrës. Nuk e di nëse ai e tha me bindje. Ishte shumë kohë më parë tani. Jemi në një rrugë të mirë, por është një turne i vështirë, një Kupë e Botës. Ne besojmë në veten tonë dhe mendoj se do të kemi një turne të mirë”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button