Bota

Presidenti polak: “Nuk e dimë kush ka gjuajtur”

Presidenti polak Andrzej Duda tha në një fjalim të martën se Polonia nuk e di se kush e qëlloi raketën që shkaktoi një shpërthim në Przewodów, një qytet i vogël afër kufirit me Ukrainën.

Presidenti vuri në dukje se raketa “ka shumë të ngjarë të jetë prodhuar në Rusi”.

“Ne po punojmë me qetësi dhe në një mënyrë shumë të qetë,” tha Duda gjatë një fjalimi nga Byroja e Sigurisë Kombëtare në Varshavë, ndërsa ai kërkoi qetësi dhe siguroi vendin për mbështetjen e aleatëve të NATO-s.
Duda tha se SHBA po dërgon ekspertë për të hetuar vendin si pjesë e një operacioni të përbashkët.

Ai përsëriti se Polonia ka ngritur statusin e gatishmërisë për ushtrinë e saj.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button