“Prioriteti për britanikët, kontrolli i emigracionit të paligjshëm”, Rishi Sunak mirëpret marrëveshjen me Francën, ja çfarë dihet për masat

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka thënë se marrja e kontrollit mbi migracionin e paligjshëm është “prioriteti absolut” për qeverinë e tij, ndërsa ai nis samitin e tij të G20 me një deklaratë të re të përbashkët me Francën, në përpjekje për të trajtuar numrin rekord të kalimeve me gomone.

Kryeministri u tha gazetarëve gjatë fluturimit për në Bali se migrimi i paligjshëm dhe ekonomia ishin dy çështjet e tij kryesore, ndërsa ai mirëpriti një marrëveshje të re me Francën.

“Unë mendoj se prioriteti absolut që britanikët kanë tani, ashtu si unë, është të kontrollojnë migracionin e paligjshëm”, i tha zoti Sunak grupit të shtypit rrugës për në Indonezi.

“Unë e mora atë zotim dhe mund t’ju them se kam shpenzuar më shumë kohë duke punuar për këtë se çdo gjë tjetër përveç deklaratës së vjeshtës gjatë dy javëve të fundit”.

Sipas marrëveshjes, pagesat vjetore të Mbretërisë së Bashkuar për Francën për të ndihmuar policinë e kufirit do të rriten në 72 milionë euro (63 milionë £) në 2022/23, nga 62.7 milionë euro (54.8 milionë £) për 2021/22.

Kryeministri nën presion

Marrëveshja është shumë e nevojshme për një kryeministër nën presion të madh për kalimet me varka të vogla, me numrin e njerëzve që bëjnë udhëtimin përmes Kanalit duke arritur një rekord prej më shumë se 40,000 këtë vit.

Plani shumë i lavdëruar për të dërguar disa emigrantë në Ruandë gjithashtu nuk është në funksionim, ndërkohë që Zyra e Brendshme është nën kritika për lejimin e mbipopullimit në qendrën e përpunimit Manston në Kent, ku 4,000 migrantë u mbajtën në një strukturë të projektuar për 1,500 njerëz.

Vetëm 4% e njerëzve që mbërritën me varka të vogla vitin e kaluar kanë marrë një vendim për aplikimin e tyre për azil.

“Kam qenë i sinqertë se nuk ka asnjë gjë që mund të bëjmë për ta rregulluar atë dhe nuk mund ta rregullojmë brenda natës”, tha zoti Sunak.

“Por ka një sërë gjërash për të cilat jam duke punuar, duke përfshirë marrëveshjen franceze, ku kam besim se mund t’i ulim numrat me kalimin e kohës dhe kjo është ajo që unë do të jap.”

Sunak është nën presion të madh për të zgjidhur këtë problem të mprehtë, me deputetët konservatorë që thonë se kalimi me gomone është një nga çështjet më të mëdha të ngritura nga votuesit.

Suella Braverman, sekretarja e Brendshme, e cila nënshkroi marrëveshjen në Francë të hënën në mëngjes, tha: “Ka disa elementë në marrëveshje dhe mendoj se përfaqëson një hap tjetër pozitiv në bashkëpunimin tonë me francezët.

“Nuk do të rregullohet brenda natës. Nuk është një plumb argjendi. Por mendoj se për herë të parë kemi disa fitore reale si për francezët ashtu edhe për MB.”

Sipas marrëveshjes së re, do të ketë një rritje prej 40% në 200 oficerë që patrullojnë plazhet dhe, për herë të parë, oficerët britanikë do të përfshihen me homologët e tyre francezë në një përpjekje për të ndaluar njerëzit të bëjnë kalimin.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të investojë gjithashtu para në qendrat e emigrantëve dhe një qendër operacioni në Francë në një përpjekje për të penguar migrantët.

Mbretëria e Bashkuar ka shpenzuar gjithsej 200 milion € (174.8 milion £) çdo vit duke u marrë me të gjitha çështjet që lidhen me kufirin britanik.

Fitore në Downing Street

Edhe pse marrëveshja nuk është e madhe, ajo megjithatë është domethënëse dhe ndoshta përfaqëson një periudhë bashkëpunimi më të madh midis Londrës dhe Parisit.

Sunak ngriti çështjen e migrimit të paligjshëm me homologun e tij francez në takimin e tyre të parë zyrtar në skajet e samitit të klimës COP27 në Egjipt javën e kaluar.

Bashkëpunimi i hershëm në kryesinë e zotit Sunak mes Londrës dhe Parisit do të shihet si një fitore në Downing Street.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *