Bota

Rusia thotë se ‘operacioni special ushtarak’ vazhdon pasi Ukraina refuzon bisedimet

Moska kundërshton rezolutën e OKB-së që kërkon që Rusia t’i paguajë reparacionet Ukrainës

Rusia po vazhdon “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë, sepse Kievi nuk dëshiron të mbajë bisedime paqeje, tha të martën zëdhënësi i Kremlinit.

Zyrtarët ukrainas, përfshirë presidentin Volodymyr Zelenskyy, kanë treguar vazhdimisht se “Ukraina, si de fakto ashtu edhe de jure, nuk mund dhe nuk dëshiron të negociojë”, tha Dmitry Peskov.

Ai tha se Moska “kategorikisht” kundërshton rezolutën e miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, e cila kërkon që Rusia t’i paguajë reparacionet Ukrainës.

Kjo është një përpjekje për të “përfunduar grabitjen e rezervave tona të arit dhe valutës, të cilat u bllokuan ilegalisht”, tha Peskov.

“Ky është një legalizim i kësaj grabitjeje duke përdorur platformën e Kombeve të Bashkuara,” tha ai, duke u zotuar se Rusia do të bëjë “çdo gjë të mundshme” për të parandaluar një “konfiskim” të tillë.

Peskov tha se Rusia tashmë po punon për të rivendosur infrastrukturën e dëmtuar në territoret ukrainase nën kontrollin e saj.

Megjithatë, “nuk ka dyshim” se e njëjta gjë do të bëhet për pjesën tjetër të Ukrainës, pohoi ai.

Për një zgjatje të mundshme të marrëveshjes së eksportit të grurit, ai tha se një vendim “do të shpallet në kohën e duhur”.

Lidhur me një takim të zyrtarëve të inteligjencës ruse dhe amerikane në kryeqytetin turk Ankara, Peskov tha: “Nuk kemi asgjë për të thënë për përmbajtjen e bisedimeve”.

Zëdhënësi i Kremlinit gjithashtu nuk kishte “asgjë për të thënë” për propozimin e Zelenskyy për shkëmbimin e të gjithë të burgosurve të luftës, duke shtuar se çështje të tilla trajtohen më së miri nga organet përkatëse.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button