Politika

Vrasja e gjyqtares, BE: Të tmerruar! Shteti të mbrojë gratë e kërcënuara

Vrasja e gjyqtares Fildez Hafizi nga ish-bashkëshorti i saj në mes të Tiranës me armë zjarri, ka tronditur jo vetëm opinionin vendas por edhe atë të huaj.

Delegacioni i Bashkimit Europian është shprehur i tmerruar nga kjo ngjarje dhe u shpreh se mbrojtja e grave është një përgjegjësi e plotë e shtetit

Të tmerruar! Një tjetër viktiminë e dhunës në Shqipëri. Mbrojtja e grave nga kërcënimet është përgjegjësi e plotë e shtetit.

Institucionet përkatëse të përgjigjen menjëherë. Gratë nuk duhet të jetojnë me frikë në dëshirën e tyre për ta jetuar jetën si duan,” u shpreh delegacioni i BE.

NGJARJA

Një 39-vjeçare, gjyqtare e shkallës së parë në Shkodër u vra brutalisht nga ish-bashkëshorti i saj.

Fadil Kasemi 53 vjeç qëlloi mbi gruan e tij, Fildez Kasemi 39 vjeçe, teksa kjo e fundit po lëvizte me një automjet Mercedes Benz.

Ngjarja ndodhi pak pas mesditës së kësaj të enjteje, në zonën e ” Xhamllikut ” në kryeqytet ndërsa autori i krimit të rëndë është vënë në pranga menjëherë. Policia ka sekustruar edhe armën e krimit ndërsa çifti rezulton i divorcuar dhe gjyqtarja rezulton me urdhër mbrojtjeje.

Në korrik të 2015, autori i krimit Fadil Kasemi do të arrestohej nga policia pasi dyshohej se kishte tentuar të vriste Fildezen në sy të fëmijëve në zonën e Golemit. Sherri mes çiftit kishte nisur pas divorcit ndërsa historia e tyre përfundoi tragjikisht ketë të enjte.

2 Comments

  1. Sali Berisha,Lulezim Basha,Ilir Meta,Bujar Nishani,plehrat e PD,Edi Rama,Gramoz Ruci sabotuan reformen ne drejtesi.Ata vrane popullin shqipetar.

  2. Po te pysim ty sh perfaqsuesja e BE per vendin tone SHqiprine,kujte ti bene thirrje per te mbrojtur grate nga lluna e vrasjet.Kushe ti mbroje grate shqiptare,kjo drejtesi me gjyqtare te korruptuar,qe komandohen nga te inkriminuarit,te quajtur politikan.Bolle me fjale boshe e prradha,veproni kunder ktyre mafiozve politikan,qe kane vjedhur,plackite e vrare,deri kure do ta leni SHqiprine ne ket katrahure pa shtet.Ju jeni ata qe mbroni kta te quajtur politikane te bejne krime te ndryshme ndaje vendit e popullit te pa mbrojtur shqiptare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button