Bota

10 donatorët më të mëdhenj në zgjedhjet e SHBA-së – dhe interesat e tyre

Amerikanët e pasur shpenzuan shumë këtë sezon afatmesëm për të ndikuar në votat e secilës palë në zgjedhje. Cikli i zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022 ka parë një bum në shpenzime në prag të ditës së zgjedhjeve. Grupi kërkimor OpenSecrets vlerëson se shpenzimet federale të zgjedhjeve u rritën me gati $2 miliardë dollarë krahasuar me 2018. 10 individë të pasur derdhën $540 milionë dollarë të kombinuara në zgjedhjet e këtij viti, sipas të dhënave të financimit të fushatës nga OpenSecrets.
Këta mega-donatorë po japin shumicën e parave të tyre për grupe të jashtme si super PAC-ët që mund të grumbullojnë dhe shpenzojnë shuma të pakufizuara për reklamat zgjedhore.
Afërsisht 62 % e donacioneve të tyre ishin në mbështetje të Republikanëve, të cilët kanë marrë shumë më tepër mbështetje se Demokratët nga grupet e mëdha të të pasurve deri në nëntor, një ndryshim nga zgjedhjet e fundit ku donatorët e pasur favorizuan Demokratët.
Këta janë 10 donatorët më të mëdhenj në zgjedhjet afatmesme, sipas dosjeve më të fundit të Komisionit Federal të Zgjedhjeve të përpiluara nga OpenSecrets:

George Soros

Donacionet totale: $128.5 milion dollarë

Përkatësia: Demokrate

Soros, një i mbijetuar i Holokaustit me origjinë hungareze, i cili fitoi pasurinë e tij si menaxher i fondeve mbrojtëse, ka dhuruar $128.5 milionë dollarë për grupin e tij të jashtëm, Democracy PAC, i cili më pas shpërndau miliona dollarë për disa super PAC që mbështesin kandidatët demokratë.

Grupi i tij dhuroi $10.5 milionë dollarë për PAC-un e shumicës së Senatit, një super PAC i kontrolluar nga udhëheqësi i shumicës së Senatit Charles Schumer (D-N.Y.). Ajo gjithashtu dha $1 milion dollarë për J Street Action Fund, një grup pro-izraelit që mbështet demokratët dhe super PAC-un e Planned Parenthood – që promovon të drejtën e grave për të abortuar. Nëse grupi bën donacione të tjera, ato nuk do të zbulohen deri pas zgjedhjeve.

Soros ka qenë prej kohësh një objektiv i sulmeve të krahut të djathtë dhe teorive konspirative mbi donacionet e tij të frytshme për Demokratët. Donacionet e tij për të mbështetur demokracinë në Hungari tërhoqën gjithashtu sulme nga kryeministri autoritar i vendit Viktor Orban që përfshinë komente anti-semite.

Richard Uihlein

Donacionet totale: $80.7 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Uihlein është bashkëthemeluesi i gjigantit të transportit Uline, një nga kompanitë më të mëdha private në vend. Miliarderi me bazë në Illinois është shfaqur si një forcë kryesore për republikanët në zgjedhjet e fundit dhe cikli zgjedhor i vitit 2022 shënon totalin e tij më të lartë të donacioneve.

Ai është donatori kryesor i Club for Growth, një nga super PAC-ët më të fuqishëm konservatore, duke dhënë $23.2 milionë dollarë. Uihlein dha gjithashtu $3.5 milionë dollarë për një grup që mbështet Senatorin Ron Johnson duke vazhduar përpjekjet e tij të gjata për të ndikuar në garat kryesore të Wisconsin.

Kenneth Griffin

Donacionet totale: $68.6 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Griffin, CEO i fondit mbrojtës me bazë në Miami, Citadel, është një nga mega-donatorët më të pasur, me një vlerë neto të vlerësuar prej $31 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Ai i dha $18.5 milionë dollarë Fondit të Udhëheqjes së Kongresit, një super PAC i kontrolluar nga udhëheqësi i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Kevin McCarthy duke e bërë atë donatorin më të madh individual për grupin që po mbështet dhjetëra sfidues të Dhomës së Përfaqësuesve. Ai i dha 10 milionë dollarë të tjera Fondit të Udhëheqjes së Senatit, i cili është i lidhur me udhëheqësin e pakicës në Senat, Mitch McConnell.

Vitin e kaluar, tregtarët e “meme stock” akuzuan Citadel për bashkëpunim me platformën tregtare Robinhood për të ndaluar tregtimin e aksioneve të GameStop. Griffin mohoi që firma e tij të ishte përfshirë në vendim gjatë një seance dëgjimore në Kongres mbi këtë çështje dhe paditë kundër Citadel u hodhën poshtë.

Jeff Yass

Donacionet totale: $47.3 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Yass është themeluesi miliarder i firmës sasiore tregtare Susquehanna International Group. Ai është një donator i vjetër i Republikanëve që mbështet kandidatët që favorizojnë taksat minimale dhe është nënkryetar i bordit të Institutit Libertarian Cato.

Yass dhuroi $15 milionë dollarë për Fondin e Lirisë së Shkollës, që përbën shumicën dërrmuese të mbledhjes së fondeve të grupit të Klubit për Rritje. Super PAC transmetoi reklama që sulmonin kandidatët demokratë mbi mbylljen e shkollave gjatë pandemisë së COVID-19.

Ai dhuroi 5 milionë dollarë për një super PAC që mbështet rizgjedhjen e Senatorit Rand Paul dhe i dha 1.9 milionë dollarë në Bitcoin Crypto Freedom PAC, një grup pro-kriptomonedhave që po mbështet kandidatin Blake Masters.

Timothy Mellon

Donacionet totale: $40 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Mellon, një mega-donator për një kohë të gjatë i Republikanëve, është nipi i miliarderit bankar Andrew Mellon dhe ka qenë kryetar i një firme transporti që u ble nga gjigandi i hekurudhave CSX këtë vit.

Miliarderi me bazë në Wyoming dhuroi $10 milionë dollarë për Fondin e Lidershipit të Kongresit. Ai i dha $5 milionë dollarë të tjera Sentinel Action Fund, një super PAC i lidhur me fondin e veprimit të Fondacionit Heritage që shpenzoi pjesën më të madhe të parave të tij në reklama që sulmonin Senatorin Mark Kelly.

Një mbështetës kryesor i ish-presidentit Trump dhe përpjekjeve të tij për të shtrënguar ligjet e imigracionit, Mellon mori vëmendjen për dhurimin e $53 milionë dollarëve për fondin e murit kufitar të Teksasit vitin e kaluar.

Sam Bankman-Fried

Donacionet totale: $39.8 milion dollarë

Përkatësia: Demokrate

Bankman-Fried, themeluesi dhe CEO i shkëmbimit të kriptove FTX, është një shtesë e re në listën e donatorëve kryesorë.

Ekzekutivi miliarder i kriptove dërgoi shumicën e donacioneve të tij – $28 milionë dollarë – për PAC-un e tij Protect Our Future, një super PAC i përqendruar në parandalimin e pandemisë së ardhshme që më së shumti mbështeti Demokratët që përballeshin me progresistët në zgjedhjet paraprake.

Ky është vetëm një fraksion i totalit prej $1 miliard dollarësh që Bankman-Fried tha më parë se do të shpenzonte për të mbështetur kandidatët demokratë në zgjedhjet afatmesme dhe në zgjedhjet e vitit 2024.

Fred Eychaner

Donacionet totale: $35.8 milion dollarë

Përkatësia: Demokrate

Eychaner, një mega-donator demokrat për një kohë të gjatë dhe mbështetës i kauzave LGBT, drejton Newsweb Corporation, e cila zotëron disa stacione radioje dhe gazeta në zonën e Çikagos.

Ai është donatori kryesor për PAC-un e shumicës së Demokratëve. Ai i dha $9 milionë dollarë PAC-ut të shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve dhe dhuroi $8 milionë të tjerë për PAC-un e shumicës së Senatit.

Stephen Schwarzman

Donacionet totale: $35.5 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Schwarzman drejton Blackstone Group, një nga firmat më të mëdha të kapitalit privat në botë.

Miliarderi i qytetit të Nju Jorkut dhuroi $10 milionë dollarë si për Fondin e Udhëheqjes së Senatit ashtu edhe për Fondin e Udhëheqjes së Kongresit, duke ofruar një nxitje të madhe në përpjekjen e republikanëve për të rimarrë kontrollin e Kongresit. Ai ka qenë një nga 10 donatorët kryesorë në secilën nga tre zgjedhjet e fundit.

Peter Thiel

Donacionet totale: $32.6 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Thiel, i cili bashkëthemeloi PayPal dhe aktualisht drejton firmën e analitikës së të dhënave Palantir Technologies, është shfaqur si një përforcues kryesor i Republikanëve në këto zgjedhje.

Thiel po i bashkohet listës së donatorëve kryesorë për herë të parë, duke vënë bastet e tij kryesisht në dy kandidatë republikanë. Ai i dha $15 milionë dollarë një super PAC-u që mbështet Blake Masters të Arizonës, një ish-ekzekutiv në firmën e Thiel, dhe $15 milionë dollarë të tjera për një super PAC-u që mbështet J.D. Vance në Ohio.

Larry Ellison

Donacionet totale: $31 milion dollarë

Përkatësia: Republikane

Me një vlerë neto të vlerësuar prej afro $100 miliardë dollarë, sipas Forbes, Ellison është deri tani individi më i pasur në këtë listë.

Kryetari i Oracle Corp. dhuroi $20 milionë dollarë për Opportunity Matters Fund, një super PAC i lidhur me Senatorin Tim Scott që po mbështet prej kohësh kandidatët republikanë në gara të ngushta në Senat.

Burimi: Organizata OpenSecrets

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button