Politika

“Basha tradhtoi demokratët”/ Berisha në Kuvend: Siç rrëzuam komunizmin, do rrëzojmë Ramën

Nga Kuvendi Kombëtar, ish kryeministri Sali Berisha foli me tone të ashpra ndaj ish kreut të PD, Lulzim Basha. Berisha e konsideroi Bashën tradhtar të demokratëve, ndërsa theksoi se ata që menduan se do të mbanin në këmbë një pseudoopozitë, gabuan rëndë.

Në u rithemeluam sepse kulti ynë është vota e lirë, thelbi i integriteti tonë është liria. Për demokratët shqiptarë do vendosin vetëm ata me votën e tyre të lir. Siç u përmbyt diktatura më e egër e Europës, do të përmsysim tiranin e narkoshtetit, e baronëve të drogës së kryesuar nga Edi Rama. Rruga e rithemelimit ishte një rrugë që na u imponua. Kjo rrugë jetike dhe shpëtimtare për ne dhe demokracinë e vendit, u imponua se në 8 vite po kalonim në disftata në disfatë nga zhgënjimi në zgjgënjim, për shkak të një drejtuesi të papërgjegjsshëm, e cili  e ktheu partinë në sipërmarrjen e tij private. Ai përfundoi i ngërthyer nga të gjitha anët dhe u vërsul me vendime me vendime praktike, anti-demokratike. Shkelmoi sovranitetin, forumet, statutin dhe antarësinë e saj. Ne pas zgjedhjes së 25 prillit, që ishin më të dhunuarat në historinë e Shqipërisë, ai në vend të merrte përsipër avokatinë e votës, filloi pazaret me qeverinë, votoi borxhet dhe në mënyrën më skandalozë bllokoi komisionin hetimor të zgjedhjeve, duke tradhëtuar çdo demokrat që votoi për paritnë Demokratike.

PD për të cilën nisën të flasin se duhet të shkrihet, se ëshë vite drite larg misionit të saj, këto nuk ndodhën sepse 620 mijë shqiptarë që e sollën atë më 25 prill forcën politike më të madhe në euopërn ish komuniste, vendosë ta shpëtojnë atë dhe demokracinë shqiptare. Nuk e kishim të lehtë këtë rrugë. U përballëm me miliardat e parave të drogës e krimit, me kurthet e neveritshme të ish-drejtuesit të saj. U përballëm me përpjekjet e Soros dhe mafies së tij për të shndërruar opozitën për ta shndërruar atë në një gjehe fiku të të majtës dhe Edi Ramës. Këto përpjekje dështuan u them atyre që besojnë se mund të mbajnë një pseudo opozitë në këmbë gabojnë rëndë. Ajo nuk emërohet, buron nga shpirti dhe zemra e atyre që t’i përfaqëson e mbron interesat e tyre. Ata janë burra dhe gra, që s pranojnë kurrë se pseudoopozita është thjesht një limon i shtrydhur, që pasi plotëson shijet bën sikur s’e njeh më. Ndaj ja ku jemi sot opozitë e vërtetë të gatshmë për cdo betejë.” tha Berisha.

Sanksionet e DASH ndaj tij, ish-kryeministri Berisha ia faturoi edhe nga Kuvendi Kombëtar, lobimit sipas tij të Xhorxh Soros dhe kryeministrit Rama. Ai tha se është i gatshëm të marrë cdo masë, nëse faktohet qoftë edhe një akuzë ndaj tij.
“Unë jam sanksionuar nga DASH me akuza për të cilat nuk ekziston asnjë fakt provë a dokument, Jam Sanksionuar nga Soros dhe Edi Rama. Unë them këtu se kushdo që do paraqesë një fakt një dokument, më të voglën ndaj Berishës ai është i gatshëm të marr cdo masë ndaj vetes së tij.
Por duke u zotuar për këtë theksoj unë jam Sali Berisha, kurrë shpifjen gënjeshtrën se pranoj për të vërtetë. Jam mirënjohës me ju që ndani me mua këtë qëndrim.” tha Berisha.
Sali Berisha: Kryeministri më i pashkollë në historinë e shtetit shqiptar. Shqipëria në 4 anët ulërin, shoqëria lëngon në 4 anët e saj. Edi Rama vret shpresën në çdo skaj, në çdo vend të Shqipërisë. Prandaj ne duhet të bëjmë gjithçka t’i rikthejmë shpresën e të rinjve, pastaj qytetarëve shqiptarë. Shqipëria mbeti aty ku ishte në procesin e integrimit. Shqiptarët këto 8 vite zbritën në qytetarët më pak të paguar të rajonit. Pandemia mori jetë njerëzish në Shqipëri më shumë enë çdo vend tjetër, sepse sot ka personel të ulët me pagat më të ulta në Europë. Pasojat e kësaj krize në Shqipëri pas luftës, u ndje më shumë se në Ukrainë që luftën. Sepse qeveria përdor krizën për pasurimin e saj. 98% e energjisë në Shqipëri prodhohet nga uji, po pse kjo krizë, sepse is het lirë dhe i blen tre herë më shtrenjt sesa të tjerët. Të gjitha këto, mund të bësh një listë të gjatë. Sistemi arsimor është shkatëruar. Sot para shqiptarëve ka vetëm një alternativë dhe kjo është PD e rithemeluar mbi vlerat konservatore. Unë mmendoj se e kemi nisur në rrugën e duhur, sot mes nesh kemi 70 kryetarë të degëqve të PD të zgjedhur për herë sipas parimit një anëtar një votë. Rezervat tona, potenciali ynë është liria, pasuritë e sja janë vlerat konservatore, me këto vlera do të vazhdojmë. Modelin që zgjodhëm do ta konsolidojmë votën e lirë, do ta konsolidojmë, por mos harrojmë si u rithemeluam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button